NTV

Jül Sezar’ın bilinen en eski büstü bulundu

Anadolu Ajansı

Türkiye
Jül Sezar’ın bilinen en eski büstü bulundu

Fransız Kültür Bakanlığı, güneyindeki Rhone en Arles’da Jül Sezar’ın bilinen en eski, aynı zamanda imparatorun saçsız ve yüzünde kırışıklıklarla tasvir edilmiş mermer büstünün bulunduğunu açıkladı.

Fransız Kültür Bakanlığından yapılan açıklamada, İmparator Sezar tarafından M.Ö 46’da kurulan Roma kenti Rhone en Arles’daki kazılarda gün ışığına çıkarılan üç heykelden birinin M.S 3. yüzyıla ait olduğu ve tanrı Neptün’ü tasvir ettiği belirtildi.

Bakanlık, kazılarda ayrıca, Korint usulü mermer sütun başlığı, başlıktaki akantus yapraklarının parçaları, bir sunak ve sütunlar bulunduğunu kaydetti.

Denizaltındaki kazılara başkanlık eden arkeolog Luc Long, Sezar’ın büstünün suikastından hemen sonra yapıldığını düşündüğünü, çünkü tasvirin gerçeğe çok yakın ve ileriki yaşlarına ait olduğunu belirterek, Roma’da Sezar’ı yaşarken tasvir eden heykel bulunmadığını, tamamının ölümünden sonrasına ait olduğunu bildirdi.

Arkeolog Long, kazıların yapıldığı liman kenti Rhone’un aynı zamanda önemli binaları bulundurduğunu öğrendiklerini söyledi.