Jül Sezar, elde ettiği güçle Roma İmparatorluğu’nun en nüfuzlu ve dokunulmaz lideri olmayı başarmış ve otoritesinden rahatsız olan Romalı senatörlerin M.Ö 44 yılının 15 Mart gününde düzenlediği bıçaklı suikast sonucunda ölmüştü.

İspanya Ulusal Araştırma Konsey’nin yayımladığı rapora göre, arkeologlar Sezar’ın bıçaklandığı yeri gösteren fiziksel kanıtlara ulaştıklarını öne sürdü. Sezar’a düzenlenen suikast tarihi kayıtlarda fazlasıyla yer alsa da, bugüne kadar öldürüldüğü yer hakkında hiçbir arkeolojik bulgu bulunmuyordu.

SUİKAST YERİNİ GÖSTEREN KAYA
Arkeologlar, Roma'daki Pompey Tiyatrosu'nda (Curia) gerçekleştirdikleri en son kazılarda, üç metre genişliğinde ve iki metre uzunluğunda bir taş yapı ortaya çıkardı. Büyük taş yapının, Sezar’ın ardından İmparator olan Augustus tarafından, Sezar’ın suikastını kınamak için yaptırmış olabileceği öne sürüldü. Taş yapının, antik kayıtlarda Sezar’ın suikasta uğradığı iddia edilen yerde bulunması, suikastın gerçekleştiği yeri gösteriyor olabileceği düşüncesini doğurdu.

LiveScience sitesine konuşan İspanya Ulusal Araştırma Konseyi’nden Antonio Monterroso, “Antik kayıtlar, bize Jül Sezar’ın Pompey Tiyatrosu’nda M.Ö 44 yılında, 15 Mart günü öldürüldüğünü anlatıyor. Ancak birçok tarihi tasvirde anlatılan suikastın yerini işaret eden bir bulgu elde edilememiştir” dedi.

TÜRBEYE ÇEVRİLDİ
Tarihi kayıtlar, Sezar’ın suikasta uğradığı tiyatronun, ölümünden bir yıl sonra kapatılarak anısına dua edilen bir ibadet yerine çevrildiğini öne sürüyor. Araştırmacılar, Pompey Tiyatrosu’nun içerdiği, 100 sütunlu giriş gibi diğer yapıları da inceleyerek suikasta ışık tutabilecek deliller elde etmek istiyor.

Monterroso, “Jül Sezar’ın 2 bin 56 yıl önce suikasta uğradığı yeri binlerce turistin otobüse binerek ziyaret etmeye geldiğini düşünmek gerçekten çok ilginç ve etkileyici” dedi.

Tiyatroya ait plan.
Tiyatroya ait plan.