KA-DER'den Türkiye'ye 'yıldızlı sıfır'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Sevgililer Günü kıvamına sokulmak istendiği, 29 Mart'ta 14 bin erkek adaya karşı 400 kadın adayın çıkarıldığı, 79 yılda sadece 4 ilde kadın belediye başkanının görev yaptığı Türkiye'ye 'yıldızlı sıfır' verildi.

06.03.2009 - 20:46

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER), Türkiye'nin ''Temsilde Kadın -Erkek Eşitliği Karnesi''nde kadın erkek eşitliği notunun ''yıldızlı sıfır'' olduğunu bildirdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle KA-DER'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin yerel yönetimlerde, parlamentoda, hükümette, kamuda, meslek odaları ve sendikalar ile siyasi partilerin karar alma kurullarında, kadın-erkek eşitsizliğini korumayı başardığı için bu yıl ''yıldızlı sıfırı'' hak ettiği vurgulanan açıklamada, ''İlgili tüm kesimlerin, bu tabloyu değiştirmek için anlamlı bir çaba harcamak yerine,  8 Mart'ı, Sevgililer Günü'ne dönüştürme eğilimlerini kaygıyla izliyoruz'' görüşüne yer verildi.

Açıklamada, 29 Mart Yerel Seçimleri'nde yaklaşık 14 bin erkek adaya karşılık yaklaşık 400 kadının aday gösterildiği, kadın aday oranının yüzde 3'ü bile bulmadığına dikkat çekildi.

Kadınların yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını elde ettiği 1930'dan bu yana, 79 yılda yalnızca 4 ilde kadın belediye başkanının görev yaptığı belirtilen açıklamada, siyasi partilerin kadınların siyasette rol alması için 'sözde' destek verdikleri öne sürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...