Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan Irak Başbakanı İbadi'ye yanıt

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Irak'ın işgali Türkiye'nin parçalanmasına neden olur" diyen Irak Başbakanı İbadi'ye "Terör örgütüyle mücadele edemiyorsun, sonra kabadayılık yapmaya kalkıyorsun" sözleriyle yanıt verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.11.2016 - 12:44 | Son Güncelleme : 02.11.2016 - 12:50

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan Irak Başbakanı İbadi'ye yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin açıklamalarına yanıt geldi.

'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını en güçlü destekleyen ülke olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bugüne kadar ayrılma yönünde meyil gösterenlere de bu mesajı en güçlü şekilde biz vermişizdir. Başkaları gibi böyle mavi boncuk da hiçbir zaman dağıtmadık. Irak'ın güvenliği ve istikrarı bizim kendi güvenliğimiz ve istikrarımız kadar önemlidir. Buna da önem veriyoruz. Böyle diyen bir ülkeye, kendi içindeki sorunlar ya da bazı ülkelerin kışkırtmaları sebebiyle gelişi güzel açıklama yapmak doğru değil.

Kaldı ki senin gücün varsa niye Musul'u terör örgütlerine teslim ettin  Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardır senin topraklarını işgal ediyor.  Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun, retorik içine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler. Biz kendi tedbirlerimizi alacağımızı daha önceden ilan ettik. Şu anda da o tedbirlerimizi alıyoruz." 

"ABD FETÖ'NÜN FARKINDA"

ABD'deki Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çavuşoğlu, "Amerika bunun farkında, Amerika kurumları FETÖ'nün farkında. Burada önemli olan siyasilerin de 'Biz kurtulmak istiyoruz ama...' demeden Türkiye'ye vermeleri gerekiyor. Madem kurtulmak istiyorsun, işte anlaşma aramızda, işte deliller, belgeler, işte dayanışma örneği. Hep vermişiz. Bir an evvel hukuki süreci başlatıp bize iade etmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...