'Kabahat Başbakan'ın değil o dönek solcuların'

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan Erdoğan'ın, referandum öncesi verdiği sözleri yerine getirmediğini iddia ederek, ''12 Eylül'de, 'Kenan Evren'i yargılayacağız' diye bu milletten oy aldılar ama kabahat Başbakan'da değil, kabahat o dönek solcuların'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.04.2011 - 15:54

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce,, bazı ziyaretler için geldiği Balıkesir'de CHP İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. 12 Haziran'da yapılacak seçimlerde iktidar olacaklarına inandıklarını dile getiren İnce, ''Balıkesir ve ilçelerinde birinci parti olmayı hedeflediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, 12 Eylül 2010'daki Anayasa değişikliği referandumu öncesi verdiği sözleri yerine getirmediğini öne süren İnce, şöyle konuştu:

''Başbakan, Balıkesir mitinginde 12 Eylül darbesini yapanları yargılama sözü de verdi. Aradan geçen 7 ay içinde ne oldu? Ne olduğunu söyleyeyim sizlere; Kenan Evren'in maaşına zam geldi. Kenan Evren'in avukatının AKP'li Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya olduğunu belgeleriyle kanıtladım. Bunlar Kenan Evren'in avukatıydı. 12 Eylül'de 'Kenan Evren'i yargılayacağız' diye bu milletten oy istediler ama kabahat Başbakan'da değil, kabahat o dönek solcuların. 'Yapmayın, etmeyin' dedik, 'Bakın sizi kandırıyorlar' dedik. 'Yok. Bu Kenan Evren'i yargılayacaklar, kusura bakmayın biz evet diyeceğiz' dediler. Bir de 'yetmez ama evet' dediler. Millet kandırılmıştır.''

İnce, 'nin en güvenilir kurumları arasında gösterilen ÖSYM'nin de şifre iddialarıyla çok büyük itibar yitirdiğini söyledi.

''Dokuz yıllık milletvekilliğim döneminde hiç kimse benden, 'Yardımcı ol, çocuğum şu tıp fakültesine, mühendislik fakültesine, hukuk fakültesine girsin' demedi'' ifadesini kullanan Muharrem İnce, şöyle devam etti:

'ÖSYM, TÜRKİYE'NİN EN GÜVENİLİR KURUMUYDU'
''İş istediler, tayin istediler, torpil istediler ama ÖSYM ile ilgili bir istekleri olmadı. Çünkü Türk milleti ve kamuoyu ÖSYM'ye güveniyordu. ÖSYM'nin adil olacağına, dürüst olacağına inanıyordu. İşte gördük Polis Meslek Yüksekokulunun sınavından başladı, KPSS, YGS, ALES devam ediyor. Nasıl olur da böyle bir kurumun başındaki bir kişi hala görevine devam eder, niye? 'Bizim adam' diyorlar. Alacaklar görevden merak etmeyin, seçimi bekliyorlar. Seçimden önce alırlarsa suçları ortaya çıkar.

Bu milletin parasını çaldılar, bu milletin sandıktan oyunu çaldılar, bu milletin sorularını da çaldılar. Gençlerimizin geleceğini çaldılar. Önceden bu ülkede girişim dehası başbakan, bakan çocukları vardı. Kuyumculuktan anlayan, mısır ithalatından anlayan, gemicilik yapan, girişim dehası çocuklarımız vardı. Bizim çocuklar kendilerine sandal alamazken kendine gemi alan girişim dehası çocuklar vardı. Sonra KPSS'ye girmeden kamuda ballı maaşlarla çalışan bakan ve milletvekili çocuklarına da tanık olduk. Şimdi bir de şifreli çocuklar var. Onların takımının şifreli çocukları... Bu fakir milletin evlatları yıllarca dirsek çürütüyor, ders çalışıyor, dershanelere gidiyor, para ve emek harcıyor. Bunlar Allah'tan korkmaz kuldan utanmazlar, soruları cevaplarıyla birlikte önceden birilerine veriyorlar. Bunun neresi Müslümanlık, neresi insanlık? Bu ülkenin gençleri sandıkta bunun hesabını soracaklar.''

İnce, iktidarın tarım, eğitim ve sağlık politikalarını da eleştirerek, ''ithal doktor ve öğretmenlerle'', hayvan ithal edilmesiyle sorunların çözülemeyeceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...