Hükümetin revizyonunda 8 bakan kabine dışı kaldı.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yeni kabinede yer almayacak.

Kabine dışı kalan isimlere bakıldığında ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu isimlerden Kürşad Tüzmen, Hilmi Güler, Kemal Unakıtan, Hüseyin Çelik, Mehmet Ali Şahin ve Murat Başesgioğlu, AKP’nin iktidara geldiği 2002 seçimlerinden bu yana kurulan tüm hükümetlerde bakan olarak yer alan isimlerdi.

Hüseyin Çelik
Göreve geldiği ilk günden bu yana tartışılan isimlerden biriydi. Zaman zaman açıklamaları tepki topladı, bir dönem üniversiteler ve YÖK'le sert tartışmalara girdi. Zaman zamanda kadrolaşma iddialarıyla karşılaştı. 29 Mart Yerel Seçimleri’nde memleketi Van'da AKP kaybetmişti.

Murat Başesgioğlu
Eski Anavatan Partili milletvekili. AKP’nin ılımlı isimlerinden. Parti yerel seçimlerde memleketi Kastamonu'da kaybetti. Türk sporunun son zamanlarda aldığı başarısız sonuçlar nedeniyle eleştirildi.

Mehmet Ali Şahin
Adalet Bakanlığı’ndaki kimi icraatları tepki topladı. Deniz Feneri davasında, soruşturmayı yavaşlatmakla suçlandı. Özellikle yerel seçimler öncesinde "Başka partiye oy verirseniz hizmet gelmez" sözleri tartışma yarattı. Başbakan Erdoğan, en çok Şahin'in memleketi Antalya'nın kaybedilmesine tepki gösterdi.

Hilmi Güler
Mavi Akım, Nabucco gibi enerji projeleri ve enerji politikalarının etkin yürütülmesinde zaman zaman eleştirildi. AKP, tek kadın adayını Güler'in memleketi Ordu'dan göstermesine rağmen kaybetmişti.

Kemal Unakıtan
Başbakan Erdoğan'ın en çok güvendiği isimlerden biri ve kabinenin en renkli simasıydı. Maliye Bakanlığı’ndaki performansı bir çok çevre tarafından takdir topladı. Zaman zaman çocuklarının özel işleri nedeniyle eleştiri oklarına hedef oldu. Ancak geçirdiği kalp rahatsızlığı kabine dışı kalmasında en büyük etken oldu.

Kürşad Tüzmen
Başbakan'ın, AKP’nin icraatları arasında en çok ön plana çıkardığı ihracatın artırılmasının mimarlarından biri olmasına rağmen kabine dışında kaldı. Onun seçim bölgesi Mersin'de de AKP kaybetmişti.

Said Yazıcıoğlu
Başbakan'ın önem verdiği alevi açılımı konusundaki çalışmalarda yetersiz kaldığı yorumları yapıldı. "Aleviler Diyanet’te temsil edilemez" sözleri tepki toplamıştı.

Nazım Ekren
22 Temmuz Genel Seçimleri’nden sonra ekonominin koordinasyonu için Başbakan Yardımcısı olmuştu. Ancak ekonomik krize karşı yeterli, etkin ve zamanında önlem almamakla eleştirildi. Ekonomi yönetiminin bu dönemde dağınık bir görüntü verdiği öne sürüldü.