Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunduğu yeni Bakanlar Kurulu listesini açıkladı.

Bu kapsamda bazı bakanların görev yerleri değiştirilirken, Bakanlar Kurulu'nda biri TBMM dışından olmak üzere toplam 9 yeni bakan görev alacak.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile devlet bakanları Cevdet Yılmaz ve Selma Aliye Kavaf kabinede ilk kez yer alacak.

Kabineye giren isimlerin özgeçmişleri şöyle:

BÜLENT ARINÇ (Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı)
25 Mayıs 1948'de Bursa'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. AKP kurucu üyesi oldu. 20, 21, 22 ve 23. Dönemlerde Manisa Milletvekili oldu. 22. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak görev yaptı. 23. Dönem'de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı oldu. Evli ve 2 çocuk babası. AK Parti'nin deneyimli isimlerinden Arınç, yeni kabinede Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapacak.

SADULLAH ERGİN (Adalet Bakanı)
1964 yılında Antakya’da doğdu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilgiler Fakültesi'nde bir yıl okudu. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. 1999 yılı seçimlerinde Hatay Merkez Belediye Başkan adayıydı. AK Parti’nin kurulmasıyla Hatay Kurucu İl Başkanı oldu. 3 Kasım 2002 milletvekili seçimlerinde Hatay’dan parlamentoya girdi. Sadullah Ergin, 20 Mayıs 2003'te AKP Grup Başkanvekili seçildi ve partide halen aynı görevi yürütüyor. Sadullah Ergin AK Parti’nin kapatılma davası süresinde partiyi savunan hukukçular arasında yer aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ve AK Parti’nin hazırladığı tüm anayasal değişikliklerde imzası bulunuyor. Sadullah Ergin’İn memleketi Hatay, yerel seçimlerde AK Parti'nin Akdeniz kıyılarında kazandığı tek belediye olma özelliğine sahip. AK Parti’nin Hatay’da aldığı oy oranı yüzde 50,3 oldu. Ergin, evli ve 3 çocuk babası.

AHMET DAVUTOĞLU (Dışişleri Bakanı)
1959 Konya/Taşkent doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi mezunu.

Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı ve Büyükelçi olan Davutoğlu, hükümetin dış politikasını yönlendiren en önemli isim. Aynı zamanda Ortadoğu’yla ilişkiler, İsrail-Filistin görüşmeleri gibi kilit konuların en önemli aktörü. Son dönemde adı Başbakan’ın özel görevlendirmesiyle Ortadoğu, Amerika ve Avrupa’da yaptığı önemli temaslarla duyuldu. Hem Başbakan'ın hem Cumhurbaşkanı'nın hemen hemen tüm yurtdışı gezilerine eşlik etti. Türk dış politikasıyla ilgili tespitlerin yer aldığı “Stratejik Derinlik” isimli bir de kitabı bulunuyor. 22 Temmuz seçimlerinde milletvekili olacağı iddiaları öne sürülmüş, ancak kendisi akademisyen olmayı tercih ettiğini belirtmişti. ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris kendisi için “Türkiye’nin Henry Kissinger’ı” tanımlamasını yapmıştı. Davutoğlu’nun doğduğu Taşkent’in bağlı olduğu Konya’da AK Parti’ye yüzde 68 oranında oy çıktı. Ahmet Davutoğlu evli ve 4 çocuk babası.

NİHAT ERGÜN (Sanayi Bakanı)
1962 yılında İzmit’te doğan Nihat Ergün, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. AKP Kocaeli Milletvekiliği yapan Nihat Ergün, aynı zamanda AK Parti Grup Başkanvekili. Nihat Ergün, nüfusu 2000’in altındaki belediyelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemenin mimarı olarak tanınıyor. Son seçimde AK Parti’nin Kocaeli’ndeki oy oranı yüzde 47,5 oldu. Ergün, evli ve 4 çocuk babası.

SELMA ALİYE KAVAF (Devlet Bakanı)
1 Temmuz 1962'de Denizli'de doğan Selma Aliye Kavaf, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'ni bitirdi. Öğretmen olarak görev yaptı. AK Parti'nin Denizli Milletvekili olan Kavaf, evli ve 1 çocuk annesi. Kavaf, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı oldu.

MUSTAFA DEMİR (Bayındırlık Bakanı)
18 Ocak 1961'de Trabzon Şalpazarı'nda doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Türkiye Emlak Bankası AŞ'de Fen Eksperliği görevinde bulundu. Samsun'da mimarlık ve inşaat müteahhitliği yaptı. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) Samsun Şubesi Kurucu Üyesi oldu ve Şube Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Atakum Belediyesi Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulundu. 22. Dönem Samsun Milletvekili. 22. Dönem'de TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Evli ve 5 çocuk babası.

CEVDET YILMAZ (Devlet Bakanı)
1 Nisan 1967'de Bingöl'de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler dalında; doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi'nde tamamladı. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı'nda Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Planlama uzmanlığına atandı. Devlet Planlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. 23. Dönem'de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanı oldu. Evli ve 2 çocuk babası.

ÖMER DİNÇER (Çalışma Bakanı)
10 Eylül 1956'da Karaman'da doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme Yönetimi ve Politikası bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim ve Organizasyon anabilim dalında 1988'de doçent, 1994'te profesör oldu. Beykent Üniversitesi'nde Rektör Yardımcısı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptı. Başbakanlık Başmüşavirliği ve Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüttü. Evli ve 3 çocuk babası.

TANER YILDIZ (Enerji Bakanı)
3 Nisan 1962'de Yozgat Devecipınar'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Kayseri Elektrik Üretim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 22. Dönem Kayseri Milletvekili. Evli ve 4 çocuk babası.