Marmaris'te Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 11 darbeci daha yakalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenleyen 37 askerden 11'ine yönelik, Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Şirinköy mahallesindeki operasyon sonuç verdi. Gece saatlerinde 9, sabaha karşı da 2 asker yakalandı. 37 kişilik timden geriye kalan son askeri arama çalışmaları devam ediyor.

NTV Haber 31.07.2016 - 23:07 | Son Güncelleme : 01.08.2016 - 09:34

Marmaris'te Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 11 darbeci daha yakalandı

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrılmasının ardından, Muğla'nın Marmaris ilçesinde konakladığı otele saldırı düzenleyen darbecilerden 11'i daha yakalandı.

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Şirinköy mahallesindeki mısır tarlasında domuz nöbeti tutan vatandaşlar, duydukları sesler üzerine girdikleri tarlada askeri kamuflajlı 5 kişi gördü.

Şüpheliler, bekçilere tatbikatta olduklarını ve üzerlerine yöneltilen ışıkları kapatmalarını söyledi.

Bunun üzerine bölgeden ayrılan avcılar, durumu köy muhtarını bildirdi. Muhtarın ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda jandarma, polis özel harekat ekipleri ve helikopter gönderildi. 

Bekçiler, kendilerine gösterilen fotoğraflara bakarak kaçak askerleri teşhis etti.

Başka bir görgü tanığı da asker üniformalı kişileri Domuzbelen bölgesine doğru giderken gördüğünü söyledi.

İhbar üzerine arama çalışmalarına katılan tüm ekipler bölgeye sevk edildi. Destek amacıyla özel harekat timleri ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı ekipler de  bölgeye geldi.

Darbecilerin yerleri tespit edilirken, güvenlik güçleri bölgeyi abluka altına aldı. Kaçaklara sık sık "teslim olun" çağrısı yapıldı. Güvenlik güçleri ormanlık alana girdiğinde bölgeden silah sesleri duyuldu. Can kaybı ya da yaralanma riskine karşı meraklı vatandaşlara bölgeden uzaklaşma uyarısı yapıldı.

İLK OLARAK 9 ASKER YAKALANDI

NTV canlı yayınına telefonla katılan Muğla Valisi Amir Çiçek, düzenlenen operasyonda 10 kişinin yakalandığını açıkladı. Ancak daha sonradan bir açıklama daha yapan Çiçek, "Olay yerinden bana ilk gelen bilgiler 10 kişinin yakalandığı yönündeydi fakat gözaltına alınanlar sayıldığında yakalanan kişi sayısının 9 olduğunu öğrendik" dedi.

2 kişiyi arama çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Çiçek, suikast timini oluşturan ve komuta eden Binbaşı Şükrü Seymen'in de yakalananlardan olduğunu "Elebaşları da aralarında" sözleriyle duyurdu.

ÜZERLERİNDE 4 TABANCA BULUNDU

Yakalanan 9 kişi, zırhlı araçlarla Marmaris'teki Çetibeli Jandarma Karakolu'na, burada yapılan kimlik tespitinin ardından da, Muğla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

Muğla Valisi ilerleyen saatlerde Çetibeli Jandarma Karakolu'nu ziyareti sonrası bir açıklama daha yaptı.

Kaçan iki kişinin yakalanması için operasyonların devam ettiğini söyleyen Çiçek, "Hem havadan helikopterle hem karadan sıkıştırıyoruz. Bu grup 11 kişiydi. Bu alanda bize gelen ihbarda 11 kişi vardı. Bunlardan 9 tanesini aldık. 2 tanesini arıyoruz. Aranan 12 kişiydi, diğeri de bu gruptan ayrılmış daha önce, onu da bulacağız. Bu grubun içindeki lider yakalandı. Kendilerinde uzun menzilli silah yoktu, tabanca vardı. Devletimiz güçlüdür dedik, bunlar hiçbir yere kaçamaz yakalarız dedik, nihayet de ihbar 22.00'de geldi kaçacak yer bulamadılar" dedi.

Kaçak askerlerin ormanlık alanın avantajını kullanarak saklandığını söyleyen Çiçek'in vatandaşlara da övgüsü oldu. Çiçek, "Bu bölgede vatandaşlar hem ihbar hem güvenlik güçlerine destek yönünden takdire şayan. Bunlar yalnız başlarına kaldılar. Ormanlık arazide bitki yiyerek hayatta kaldılar" diye konuştu.

ÇATIŞMAYA GİRMEDİLER

Yapılan aramada darbecilerin üzerinde sırt çantası ve 4 tabanca bulundu. Operasyon sırasında bölgeden gelen silah seslerinin uyarı amacıyla yapılan atışlardan kaynaklandığı kaçakların güvenlik güçlerine karşılık vermediği öğrenildi.

Binbaşı Şükrü Seymen
Binbaşı Şükrü Seymen

İŞTE O "ELEBAŞI"

Vali Çiçek'in "elebaşları" dediği kişinin Binbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığında Tabur Komutanı olarak bildiği Şükrü Seymen olduğu biliniyor. Özel Kuvvetler'de uzun yıllar eğitim aldıktan sonra başka birliklere dağıtılmış olan darbe yanlısı timi, Binbaşı Şükrü Seymen’in kurduğu belirlenmişti. Suikast timini komuta eden Seymen'in, özelliklerini ve cemaatle ilişkilerini çok iyi bildiği firari timin üyelerini, bizzat kendisinin belirleyip topladığı tespit edilmişti.

Seymen'in ismi dün Resmi Gazete'de yayımlanan kanun hükmünde kararname ile TSK'dan ihraç edilen 1389 asker arasında yer alıyor.

İKİ FİRARİ DAHA YAKALANDI

9 askerin yakalanmasının ardından, ekiplerin aynı bölgede diğer 2 askeri ele geçirmek için çalışmaları devam etti ve sabah saatlerinde sonuç alındı.

FİRARİ ASKERLERDEN BİRİ AĞACIN TEPESİNE SAKLANMIŞ

Bu iki askerden ilki, iç çamaşırıyla bir ağacın tepesine saklanmış halde bulunurken, dakikalar sonra da diğer asker ele geçirildi. 

Bu 11 kişilik gruptan ayrılan ve 37 kişilik suikast timi içinde ele geçirilemeyen tek kişi olan diğer askerin ise, sivil kıyafetlerle operasyonun düzenlendiği bölgeden ayrıldığı biliniyor.

Muğla Valisi Amir Çiçek, 9 askerin yakalanmasının ardından NTV'ye yaptığı açıklamada, şu an firari olan tek askerle ilgili olarak, Yunanistan'a kaçtığına yönelik bir bilgi olmadığını kaydederek şunları söylemişti:  

"Kaçmaması denizde incelemeler yapıldı. Bu kadar tedbiri aldığımız şartlar altında geçmiş olacağını düşünmüyoruz. Muhakkak buralardadır. Kimliği belli olan, fotoğrafları bizde olan bir kişi ne kadar saklanırsa saklansın bulunacaktır. İhbarların hepsini doğru kabul edip değerlendirdik. Bunları gözaltına almamızı sağlayan en önemli şey ihbar mekanizmasının iyi çalışmasıdır."

16 GÜNDÜR ARANIYORLAR

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayrılmasının ardından, Muğla'nın Marmaris ilçesinde konakladığı otele saldırı düzenleyen askerlerden 7'si yakalanmıştı. Kaçak 12 askeri arama çalışmaları devam ediyordu. 

Erdoğan'ın kaldığı otele saldıran 37 askerden 25'i daha önceki operasyonlarda yakalanmış, bunlardan 23'ü de tutuklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...