Kaçak avcıların peşinde

Mogan Gölü'nde sabaha karşı yapılan denetimlerde, av yasağına rağmen avlanan balıkçıların yaklaşık bin metrelik ağına el konuldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.06.2009 - 11:42

GÖLBAŞI- Edinilen bilgiye göre, kaçak avcıların gölde avlandığına ilişkin ihbarlar üzerine harekete geçen Ankara İl Tarım Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Birimi ekipleri, gece saatlerinde Mogan Gölü'nde yaptığı denetimde, gölün çeşitli bölgelerine atılan balık ağları buldu. Ekip, ağları topladı.

Kontrol Birimi ekip üyeleri, Mogan ve Eymir göllerinde sürekli av yasağı bulunduğunu belirterek, topladıkları ağları, yakarak imha edeceklerini söyledi.

Hirfanlı ve Kesikköprü barajlarında da sürekli denetim yaptıklarını bildiren ekip üyeleri, Hirfanlı'dan dönerken sabaha doğru 04.00 sıralarında Mogan'da çalıştıklarını kaydederek, ''Yaklaşık 1000 metre ağ topladık. Bu kaçak ağlar, uygun yerde imha edilecek. Ağlarda takılı olan sazan balıklarını da tekrar göle bıraktık'' dedi.

Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan ise Mogan Gölü'nde sürekli denetim yapılmasının önemine değinerek, şöyle konuştu:''Balıkları ve göldeki diğer canlıları korumak adına duyarlılık gösteren görevlilere ve İl Tarım Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. İl Tarım Müdürlüğü görevlileri denetime çıkarken yanlarında polis ve zabıta bulunması kaçak avlanan balıkçılarla yaşanabilecek olumsuzluklarda caydırıcı olur. Ayrıca yakalanan ağların imhasında Tarım Müdürlüğü Su Ürünleri görevlileri ile birlikte zabıta ve polisle ortak tutanak tutulması konuya daha ciddi yaklaşılacağının göstergesidir.''

Sayfa Yükleniyor...