Ceza bedeli en yüksek hayvanlar ise geçen yıllarda olduğu gibi Anadolu yaban koyunu ve pars.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre cezalar, yasak avlanmayla yaban hayatında ve ekosistemde meydana gelen tahribat ve eksilme nedeniyle, av hayvanı türlerine göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca tespit ediliyor.

Cezalar belirlenirken, türlerin et değeri, söz konusu hayvanın bir adedinin üretimi ve doğaya yerleştirilmesi için yapılan masraf, üreme yeteneğinin kaybolmasıyla veya avlanan hayvanın doğadan eksilmesiyle yaşama ortamında meydana gelecek tahribat, yaban hayvanlarının tarım zararlılarıyla mücadeledeki faydalı fonksiyonları ve bu nedenle gelecekteki değer kaybıyla ekolojik dengedeki bozulma dikkate alınıyor. Cezalar, söz konusu hayvanları avlamanın dışında doğal hayatından uzaklaştırmayı da kapsıyor.

Karara göre, Anadolu yaban koyunu ve pars, ceza bedeli en yüksek hayvanlar olarak öne çıkıyor. Bir kısmı Karaman ve Nallıhan'da doğal yaşama bırakılan Anadolu yaban koyunları Konya Bozdağ'da koruma altında bulunuyor. En son 1974'te Ankara Beypazarı'nda görüldüğü iddia edilen Pars ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce varlığının kanıtlanması için foto-kapanlarla takip ediliyor.

Geçen yıla göre en yüksek artış parsta gerçekleşti ve pars avlamanın cezası 15 bin lira artırılarak 50 bin liraya çıkarıldı. Anadolu yaban koyunu için 50 bin lira olan ceza bedeli ise bu yıl alınan kararda 60 bin liraya yükseltildi.

Anadolu yaban koyunu ve parsın yanı sıra, alageyik, vaşak, karakulak, ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, porsuk, gelincik, kokarca, kakım, sincap, atmaca, doğan, tepeli pelikan, kelaynak, ince gagalı kervankuşu, orman horozu ve turnanın aralarında bulunduğu bazı türlerde av cezaları artırıldı.

Sırtlan, akdeniz foku, su samuru, yaban kedisi, tilki, yabani tavşan ve kurt gibi bazı türlerin avlanmasının ceza bedeli değişmezken, karaca, kızılgeyik, çakal, yaban domuzu ve sülün gibi bazı türleri avlayanlara verilecek cezalar geçen yıla göre düşürüldü.
 
UYGULANACAK CEZALAR  

Bakanlık ve Merkez Av Komisyonunca koruma altına alınan bazı av ve yaban hayvanları ile bunları avlamanın cezaları şöyle:
 Yaban koyunu, Anadolu Yaban Koyunu: 60 bin lira
 Pars: 50 bin lira
 Akdeniz foku: 8 bin lira
 Sırtlan: 13 bin lira
 Hatay Dağ Ceylanı: 6 bin 500 lira
 Vaşak, karakulak: 6 bin lira
 Alageyik: 25 bin
 Kızılgeyik: 12 bin lira
 Ayı: 19 bin lira
 Yaban Keçisi: 12 bin lira
 Çengel boynuzlu dağ keçisi: 15 bin lira
 Ceylan: 5 bin lira
 Karaca: 3 bin lira
 Su samuru, yaban kedisi, sazlık kedisi: 3 bin 200 lira
 Kurt, alaca sansar: Bin lira
 Atmacagiller ve Doğangiller familyasındaki bütün türler: 7 bin 500 lira
 Tepeli pelikan, mezgeldek, toy, yakalı toy: 3 bin 500 lira
 Kelaynak, inge gagalı kervan çulluğu: 5 bin lira
 Orman horozu, huş tavuğu, turnagiller: 2 bin 500 lira
 Ak pelikan, flamingo, kuğular, leylekgiller: Bin 500 lira
 Sülün: 350 lira
 
AVLANMASINA İZİN VERİLENLER
 
Kararda, koruma altında bulunun türlerin yanı sıra, Merkez Av Komisyonunca belirlenen sürelerde avlanmasına izin verilen türlere ilişkin cezalar da belirlendi. Buna göre, söz konusu türleri belirlenen zamanlar dışında avlayanlara uygulanacak cezalardan bazıları şöyle:
 Tilki, ağaç sansarı, kaya sansarı, yabani tavşan, ada tavşanı: 500 lira
 Yaban domuzu: 300 lira
 Çakal: 200 lira
 Kınalı keklik, kum kekliği, kaya kekliği, tahtalı üveyik, çulluk, su çulluğu: 350 lira
 Ala karga, serçe: 150 lira
 Kaya güvercini, sakarmeke, bıldırcın, kara tavuk: 300 lira
 Ayrıca, atmacagiller ve doğangiller familyasındaki bütün türlerin
yumurtalarını yasa dışı toplayanlara belirlenen tazminat bedelleri kadar ceza uygulanacak.

Tepeli pelikan, bıldırcın kılavuzu, dikkuyruk, flamingo, huş tavuğu, kelaynak, mezgeldek, paspaş patka, toy, yaz ördeği, küçük karabatak, ak pelikan, ördekgiller familyasındaki korunan diğer türler, balıkçıgiller familyasındaki bütün türlerde yüzde 50; diğer kuş türlerinin yumurtasını toplayanlara ise yüzde 10 oranında ceza verilecek.