Mersin'in Anamur ilçesindeki Sultan Çayı'ndan kaçak kurbağa topladığı belirlenen 2 kişiye doğal yaşamdaki biyolojik çeşitliliği tahrip etme eyleminde bulundukları gerekçesiyle 81 bin 826 lira ceza kesildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Bozyazı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan kontroller sırasında durdurulan şüpheli bir araçta 23 kasa içinde yaklaşık 3 bin canlı kurbağa bulundu.

Olayı haber alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü ekipleri, inceleme başlattı. Jandarmayla yapılan ortak çalışmada şüpheliler T.K. ve O.K'nin, Anamur ilçesindeki Sultan Çayı'ndan topladıkları kurbağaları Adana'daki balıkçılara satmak için götürdükleri tespit edildi.

Biyokaçakçılık suçu işledikleri belirlenen şüphelilere doğal yaşamdaki biyolojik çeşitliliği tahrip etme eyleminde bulundukları gerekçesiyle ilgili kanun maddeleri çerçevesinde 81 bin 826 lira ceza kesildi.

Operasyonda ele geçirilen yaklaşık 3 bin canlı kurbağa ise Bozyazı İlçe Jandarma Komutanlığı, Bozyazı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Anamur Şefliği personeli tarafından Sultan Çayı'na bırakıldı.

"FARKINDALIK SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük, konuyla ilgili açıklamasında, Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi kapsamında 2014 yılından bu yana Mersin genelinde güvenlik kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara yoğun eğitimler verdiklerini belirtti.

Bu konunun önemli olduğunu vurgulayan Çörtük, "Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi kapsamında eğitim verilerek farkındalık sağlamaya çalışıyoruz. Halkımızın, doğadan izinsizce bitki, hayvan gibi canlıları toplamak üzere olan şahısları görmeleri durumunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nü veya 156 Jandarma İmdat hattını arayarak ihbarda bulunulması çok önemli. İhbar etmek yurttaşlık görevidir" ifadelerini kullandı.