Kaçak, öldürücü ve internette

Yurda kaçak olarak sokulan anahtar ya da kalem şeklindeki silahlar yasal değil ama internetten isteyen herkes sahip olabiliyor.

24.12.2010 - 12:23

Kaçak, öldürücü ve internette

Dün Kadıköy Adliyesi’nde bir sanığın vurulmasıyla gündeme gelen anahtarlık şeklindeki silahlar pek çok kişinin ilgisini çekti. X Ray makinalarında yakalanmayan bu silah aslında tek değil.


Anahtarlık dışında kalem şeklinde olan silahlar da mevcut. Anahtarlık silahlahların genellikle Suriye ve Kuzey Irak’tan kaçak olarak getirildiği biliniyor. İki kurşun alan bu silahlar normalde yasadışı ve ruhsat verilmiyor.

Uzmanlar silah ve av mazemesi satan kimi dükkanlara yapılan baskınlarda bu tür silahların ele geçirildiğini ancak esas olarak internetten satıldığını belirtiyor. İnternet üzerinden anlaşan taraflar satışı belirlenen bir yerde yapıyor.

Anahtarlık silah dışında diğer tehlikeli silah ise kalem olanı. Yurtdışından yurda kaçak sokulan bu silah 7.65 mm çapında kurşun alıyor. 25 ila 40 metre menzile sahip kalem silahlar 3mm’lik sac levhayı da delebiliyor.

İnternette kimi sitelerde basit kalem silah yapımını anlatan bilgiler de mevcut. Kalem silahlar da yurtdışından kaçak olarak getirilirken, uzmanlar arasında Türkiye’de de yapıldığına dair bir görüş hakim.

UMUT VAKFI: GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR
Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Ayhan Akça konuyla ilgili olarak kendilerinin bu tür silah tipleri hakkında bilgileri olmadığını ancak silah konusu ve güvenlik zafiyetleriyle ilgili görüşlerinin bulunduğunu belirtti.

Konuyla ilgili ntvmsnbc'ye açıklama yapan Akça, "Bu olayda da güvenlik zafiyeti mevcut. Daha öncede X-Ray'den geçen plastik silahlar olmuştu. Biz güvenlik elemanlarının ve güçlerinin bu konularda eğitim alması gerektiğini düşünüyoruz.

Gelişen teknoloji ile birlikte bu tür silahlara ulaşılabiliniyor. Bir kişi birine saldırmayı aklına koyduysa onu engellemek çok zordur ancak gerekli önelemler alınırsa bu tür olaylar en aza iner.

Silah yasasında da biz internette silah reklamlarının ve satışının yapılmamasını bu yüzden istemiştik ancak bu isteğimiz alt komisyon tarafından çıkarıldı. Halbuki bu tür olayların önüne geçmek için internette silah reklamı ve satışı yasaklanmalı" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...