Hatay Valiliği, Suriye sınırında görevli askerler ile kaçakçı bir grup arasında çıkan arbedede 1 kişinin öldüğünü bildirdi.

Hatay Valiliğinin internet sitesinde yer alan açıklamada, saat 16.30 sıralarında güvenlik güçlerinin Reyhanlı ilçesindeki Beşaslan köyü yakınında 240 ve 241 nolu sınır taşları arasında 25 kişilik bir grubun kaçakçılık amacı ile sınırı ihlal etmeye çalıştığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Elde edilen ilk bilgilere göre, sınırda görevli askerlerin 'dur' ihtarına ve uyarı amacı ile havaya ateş açmasına rağmen grubun yanlarında bulunan akaryakıt bidonlarını sınırın Türkiye tarafına atmayı sürdürmesi üzerine sınırda görevli askerler duruma müdahale etmek mecburiyetinde kalmıştır.

Sınırda görevli askerlerin müdahalesine grubun karşılık vermesi üzerine arbede yaşanmış, çıkan arbedede Beşaslan köyünden İbrahim Ersöz (40) havaya ateş açan bir görevlinin silahından çıkan mermi ile yaralanmıştır. Yaralanan vatandaşımız olay yerinde bulunan bir askeri araçla Reyhanlı Devlet Hastanesine kaldırılmış, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir."

Konunun adli makamlara intikal ettirildiği, olayın aydınlatılması için çok yönlü soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

YAKINLARI HASTANEYİ TAŞLADI
Bu arada, hayatını kaybeden kişinin yakınları Reyhanlı Devlet Hastanesine gelerek hastanenin camlarını kırdı. Polis ekipleri ise hastane çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

VAN'DA DA KAÇAKÇI GERGİNLİĞİ
Benzer bir olay da Van’da yaşandı. Gelen ihbar üzerine Başkale'de bir minibüsü durduran jandarma, minibüste yapılan aramada çok sayıda kaçak sigaraya el konuldu.

Gözaltına alınmak istenen 3 kişi ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Bu sırada bir uzman çavuşun gözüne taş isabet etti. Jandarma 3 kişiyi ayaklarına ateş açarak durdurdu.

Hastanede tedavi altına alınan zanlıların yakınlarının hastaneye gelmesi üzerine güvenlik önlemleri alındı.