Uzman çavuşu kaçırıp PKK'ya teslim eden zanlıya müebbet

Diyarbakır'da mahkeme, Uzman Çavuş Yetkin Beğen'i kaçırarak PKK'ya teslim eden zanlıya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

DHA 09.02.2016 - 10:57 | Son Güncelleme : 09.02.2016 - 11:00

Uzman çavuşu kaçırıp PKK'ya teslim eden zanlıya müebbet

Diyarbakır'da bir uzman çavuşu kaçırarak terör örgütü PKK'ya teslim ettiği iddiasıyla yargılanan zanlıya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Olay, 2013 yılında Lice'de meydana geldi. Kalekol protestosu sırasında Medeni Yıldırım'ın vurularak öldürülmesinin ardından, bir grup gösterici Diyarbakır- Bingöl karayolunu trafiğe kapatarak Uzman Çavuş Yetkin Beğen'i kaçırdı.

PKK'lılara teslim edilen Beğen, 4 gün sonra serbest bırakılırken, olayla ilgili soruşturmada 25 yaşındaki İzzet Tekin ve Selim Alagöz tutuklandı.

Hazırlanan iddianamede şüphelilerin "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma", "mala zarar verme", "Terör örgütüne yarar sağlamak amacıyla yağma", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "terör örgütü propagandası yapma" suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 60'ar yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mahkeme, hakkındaki suçlamaları reddeden İzzet Tekin'i "devletin birliği ve ülke bütünlüğüne bozma", "kasten yaralama", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "yağma", "terör örgütü propagandası" ve "mala zarar verme" suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 31 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. 

Kaçırma olayıyla ilgili beraatine karar verilen Selim Alagöz'e ise "izinsiz gösteriye katılma", "görevi yaptırmamak için direnme", "tehdit", "kamu görevlisine hakaret", "trafik güvenliğini tehlikeye sokma" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 8 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

BAŞINDAN GEÇENLERİ ANLATTI

Öte yandan kaçırılan Uzman Çavuş Yetkin Beğen savcılık ifadesinde terör örgütüne teslim edilmesiyle ilgili süreci şöyle anlattı:

"'Reber' kod Mehmet Şah Yıldeniz yanımıza geldi. Görevimle ilgili soru sorup, beni darp etti. Beni ağaçlık alanda yürütüp bir yere getirdiler. Gruba her katılan örgüt mensubu beni darp etti. Beni kaya içine oyulmuş bir sığınağa indirdiler. Ellerimi kelepçeleyip, ayağımdan zincirlediler.

"PKK'YA KATILMAM İSTENDİ"

Reber kod adlı sorumlu tarafından sorgulandım. Sorgu sonunda PKK'ya katılmamı istedi. Söylediklerini yapmazsam beni halkın eline verip linç ettireceklerini söyledi. Darp edildiğimi ve aşağılandığımı, bizim bir örgüt mensubunu yakalamamız halinde kötü muamele yapmadığımızı söyledim.

GÖZLERİ YAŞARAN PKK'LI

Sorgu bitince gelen bir kişi ile sohbet ettik. Aile konusu açılınca gözleri yaşardı. Bunun üzerine hemen gözlerimi bağladı. Akşam beni çadıra koyup ellerime kelepçe, ayağıma zincir vurdular. İstihbaratın köylerdeki bağlantılarını, köylere nasıl gidildiğini, karakollarda kaç asker olduğunu ve aile bilgilerimi sordular. Aile bilgilerimin ellerinde olduğunu anladım. Söylediklerimin tatmin etmediğini, ısrar edersem işkence ile konuşturacaklarını söylediler. 

KAÇMA GİRİŞİMİ BAŞARILI OLMADI

Nöbetçi örgüt mensubu silahını kayaya dayamış, tütün sarıyordu. Uzaklaşınca ani bir hareketle silahı aldım. Emniyeti açıp sırt üstü döndüm. Silahı örgüt mensubuna çevirdim ve ateş etmek istedim. Kelepçe olduğu için hareket edemedim. Silah ateş almadı. Bu sırada arkadan biri kafama dipçik ile vurdu ve silahı elimden aldı. Üzerime ayağı ile bastığında Reber olduğunu gördüm.

Ayaklarımı zincirleyip gözlerimi bağladılar. Başımdan ve vücudumdan kan geliyordu. Pansuman yapıp kayalığın içine götürdüler. Son gün sığınaktan çıkarıp gözlerimi bağladılar. Üzerimdeki kanlı elbiseleri çıkarıp yeni elbise giydirdiler. Sonra yola indirip heyete teslim ettiler."

Sayfa Yükleniyor...