Kaçkar'daki kayıp dağcılar döndü

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinden Kaçkar Dağları'na tırmanan, sonra kendilerinden haber alınamayan dağcıların, gece geç saatlerde Ayder Yaylası'na indiği bildirildi.

Anadolu Ajansı 30.06.2009 - 23:39

Kaçkar'daki kayıp dağcılar döndü

Kaçkar Dağcılık Kayak İhtisas Spor Kulübü Başkanı Mehmet Emin Ayhan, özel bir tur firmasıyla dün sabah saatlerinde  Rize'ye gelerek Kaçkar Dağlarına tırmanış gerçekleştiren 10 dağcının akşam Ayder Yaylası'na dönmediğini ve tur firmasının arama çalışması başlatılması için kendilerine haber verdiğini anımsattı.

Davalı ve Çat mevkileri arasında kayboldukları tahmin edilen dağcılar için arama çalışmasını, havanın kararması ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle sabah saatlerinde başlatmayı planladıklarını ifade eden Ayhan, ''daha sonra bize dağcı grubun gece geç saatlerde Ayder Yaylası'na döndüğü haber verildi.

Dağcılar gruptaki bir kişinin ayağı burkulduğu için dönüş yolunda yavaş ilerlemişler. Bu nedenle yaylaya gece geç saatlerde ulaşmışlar. Ayağı burkulan dağcının tedavisi tamamlanmış. Herhangi bir aksiliğin olmaması bizleri sevindirdi'' dedi.

Ayhan, bölgeye gezi amacıyla gelen kişilerin dağ rehberi olmadan gezintiye çıkmamalarını, aniden bastıran sis nedeniyle bölgede koşulların zor olduğunu da sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...