'Kaçmayacakları düşüncesiyle serbestler'

Eski kuvvet komutanları Fırtına ve Örnek'in serbest bırakılmalarına ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı bir açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı 25.02.2010 - 22:10

'Kaçmayacakları düşüncesiyle serbestler'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek'in serbest bırakılmasına ilişkin, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çolakkadı, ''İki paşayı serbest bıraktık. Aralık ayında yine ifadelerini alıp serbest bırakmıştık. Kaçmadılar. Aradığımızda yeni suçlarından dolayı tekrar adreslerinde bulduk. Delilleri karartma teşebbüslerine rastlamadık" dedi.

"Tutuklamanın en önemli sebebi, kaçma ve delilleri yok etme ihtimali" diyen Çolakkadı, "Dolayısıyla 2-3 ay önce serbest bıraktığımız halde adreslerini terk etmedikleri için bu gerekçeyle kaçmayacakları düşüncesiyle serbest bıraktık'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Haklarındaki soruşturma devam ediyor mu?'' şeklindeki sorusu üzerine de Çolakkadı, ''Tabii devam ediyor. Sadece serbest bıraktık, soruşturma sürüyor. Şu an için içeriğine giremiyorum. Yani serbest bırakma gerekçemiz bu'' dedi.

Çolakkadı, ''Arama ve gözaltına almaların usulsüz olduğu'' yönündeki iddialara ilişkin soruları yanıtsız bırakarak, adliyeden ayrıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...