Kadıköy’de Dersim mitingi

İstanbul'da CHP'li Onur Öymen’in sözleriyle gündeme gelen Dersim isyanıyla ilgili miting düzenlendi. Mitingde, "geçmişte yaşanan utanç verici olayların açıklanması" istendi.

Anadolu Ajansı 13.12.2009 - 17:27

Kadıköy’de Dersim mitingi

Tunceli Dernekleri Federasyonu’nun (TUFED) çağrısı üzerine Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanan katılımcılar, ''Sürgünler kayıplar ve evlatlık alınanların listesi açıklansın'' yazılı pankart açarak, ''Dersim onurdur, onuruna sahip çık'', ''Dersim faşizme mezar olacak'', ''Direnen halklar yenilmezler'' şeklinde slogan atıp, Kadıköy İskele Meydanı'na kadar yürüdü.

TUFED, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, bazı parti ve sivil toplum kuruluşları ile sendika ve dernek üyeleri, miting alanına emniyet güçlerinin kurduğu arama noktalarından geçerek girdi.

BALKIZ: ÇAĞIN KERBELASI
Mitingde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, bu mitinge hak aramaya geldiklerini belirterek, ''Hukuk arıyoruz, eşitlik istiyoruz, tarihimizdeki karanlık noktaların aydınlığa kavuşturulmasını istiyoruz'' dedi.

Dersim'in çağın Kerbela'sı olduğunu ileri süren Balkız, Madımak ve Maraş'ın, Dersim'in devamı olduğunu savundu.

''Biz bu topraklarda, güzel topraklarda hep böyle katliamlara mı maruz kalacağız?'' diyen Balkız, insanların, toplumların tarihlerinde gurur duyacakları anların olduğunu ama bir o kadar da anımsamak istemedikleri, gündemlerine getirmek istemedikleri, yüzleşmek istemedikleri sayfaların da var olduğunu anlattı.

TUNCER: UTANÇ VERİCİ GEÇMİŞİ BİLELİM
Tunceli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Özkan Tuncer de atalarının haklarının ilk kez kamusal bir alanda dile getirildiğini belirterek, Dersimliler'in bu ülkede dürüstlükleri, adaletleri ve hukuka karşı saygılarıyla tanındığını söyledi.

''Bu utanç verici geçmişi utanç verici boyutlarıyla bilelim'' diyen Tuncer, ''Bu konuda yüzleşelim ki adalet duygusunu egemen kılalım. Yüzleşelim, eşitlikler, özgürlükler ve kardeşlikler Türkiye'si kuralım'' diye konuştu.

Güvenlik güçlerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı miting, konserlerin ardından sona erdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...