'NATO Karşıtı Birlik' tarafından Kadıköy İskele Meydanı'nda 'NATO'ya Hayır' mitingi düzenlendi.

Tepe Nautilus önünde toplanan birlik üyeleri, ellerindeki döviz ve pankartlarla sloganlar atarak İskele Meydanı'na kadar yürüdü. Katılımcılar, girişte tek tek aranarak miting alanına alındı.

Mitingde birlik adına konuşan sanatçı Suavi, ''NATO'nun hiçbir dönem savunma örgütü olmadığını, amacının, Sovyetler Birliği'ne ve onunla birlikte hareket eden ülkelere karşı saldırılar örgütlemek, emperyalist ülkeler için yeni pazar alanları yaratmak olduğunu'' savundu.

Suavi, ''NATO'nun 60 yıllık tarihi boyunca demokrasiden, halklardan, halkların huzur ve güvenliğinden yana yaptığı tek bir şey olmadığını'' iddia ederek, ''nerede emperyalizme karşı bir mücadele, direniş yaşandıysa onu ezme görevi üstlendiğini'' öne sürdü.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'yi ziyaret edeceğini hatırlatan Suavi, ''Obama'nın ezilen dünya halklarına kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyeceğini'' öne sürdü.

Yunanistan'dan yeni sol akım adına mitinge katılan Yiannis Fragoulis de ''NATO'nun, dünyada ekonomik krizden etkilenen ülkelerdeki başkaldırılara karşı yaptırım uyguladığını'' savunarak, herkesin birlikte buna karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Miting alanındakiler, konuşmaların ardından dağıldı. Miting boyunca Kadıköy İskele Meydanı'na inen cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NDE EYLEM
Öta yandan, Boğaziçi Köprüsü'nün korkuluklarına kendilerini zincirleyerek NATO'yu protesto eden 4 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, NATO'yu protesto etmek için Boğaziçi Köprüsü'ne giden 4 kişi, kendilerini köprünün korkuluklarına zincirledi.

Olay yerine gelen polis ekipleri, zincirleri kestikten sonra 4 eylemciyi gözaltına alarak, Köprü Koruma Şube Müdürlüğü'ne götürdü.
Fransa ve Almanya'nın ev sahipliğinde yapılan NATO Zirvesi ile örgütün kuruluşunun 60'ıncı yılı nedeniyle Antalya ve Sivas'ta da protesto gösterileri düzenlendi.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adı altında Kışlahan Meydanı'nda toplanan göstericiler, NATO'yu ''Emperyalizm adına savaşlar yürüten, dünya halkları düşmanı'' olarak niteleyerek protesto etti.

Göstericiler adına açıklama yapan Nurettin Sönmez, NATO'nun, 4 Nisan 1949'da komünizm tehlikesine karşı kapitalist dünyayı savunmak amacıyla kurulduğunu ancak NATO'nun hiçbir zaman savunma örgütü olmadığını ileri sürdü.

''TÜRKİYE JANDARMA OLMAMALI''
Almanya'da yapılan NATO zirvesi Sivas'ta da, KESK Şubeler Platformu üyesi bir grup tarafından protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ve Türkiye'nin NATO'dan çıkmasını isteyen grup adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Akyol, NATO'nun 60 yıldır dünya üzerinde kapitalist sömürünün bekçiliğini yaptığını savunarak, ''Bağımsız bir Türkiye, halkların kardeşçe bir arada yaşadığı, savaşsız bir dünya için, komşu halkların, kardeş halkların boğazlanmamasına ortak olmamak, dahası ülkemizin, İsrail'den öte emperyalizmin bölgede jandarma olmasını engellemek için NATO'dan çıkmalıyız'' dedi.

Daha sonra aynı meydanda toplanan ve kendilerini ''Gençlik Muhalefeti'' olarak adlandıran grup da slogan atarak, meydanda ABD bayrağı yaktı. Grup adına konuşan Umut Yılmaz, Türkiye'nin NATO'dan çıkması gerektiğini söyleyerek, ''Savaş örgütü NATO dağıtılmalıdır. NATO üsleri kapatılmalıdır'' diye konuştu.

Her iki ildeki gösterileri gerçekleştiren gruplar, eylemlerinin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.