NTV

'Kadın, cinselliği kullanılarak istismar ediliyor'

Türkiye
'Kadın, cinselliği kullanılarak istismar ediliyor'

Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, kadının, magazin programlarından, reklamlara, dizilerden, haber programlarına kadar, her yerde cinsel obje olarak ön plana çıkarılmasından rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ''Kadınlarımızın yaşadığı sorunlar nedeniyle içimiz buruk, boynumuz bükük'' görüşünü dile getirdi.

Bircan Akyıldız, şunları kaydetti:

''Dünyada kadınlar günü kutlanırken, tüm kadınların toplumda hak ettiği, layık olduğu yere gelmesi temennisini taşımaktayız. Bu tür özel günler, toplumların kanayan yarası haline gelmiş olan sorunların gündeme gelmesi, tartışılması açısından önemlidir. Bugün dünyada ve ülkemizde kadınlar bir çok açıdan sorunlar yaşamaktadırlar. Dünyada bir çok kadın türlü geleneksel nedenlerle cezalandırılırken, ülkemizde ise dışlanmışlık, eğitimsizlik ve istismarlarla karşı karşıya olan kadınların sorunları büyüktür.

Kirlenmiş medyada, magazin programlarından, reklamlara, dizilerden, haber programlarına kadar her yerde kadın ve cinsellik unsuru ön plana çıkarılmaktadır. Toplumda kadının hak ettiği yere gelmesi, kadını bir meta olmaktan çıkarıp, birey haline getirdiğimiz zaman mümkün olacaktır. Böyle bir propaganda ile yetişen ve kadının cinsel bir öğeden başka bir şey olmadığı fikri bilinç altına yerleştirilen bir toplumda, eleştiri konusu ne yazık ki sorunun nedeni değil, sonuçları olmaktadır.

Konuya bu açıdan yaklaşıldığında, kadınlarımızın da sorunun temeline inemediğini görmekteyiz. Cinselliği özgürlük olarak lanse eden bir düşüncenin ürünü olarak ortaya çıkan bu durum, kadın sorunlarının da temelini oluşturmaktadır. Ama, bu konuyu gündeme getirenler de ''geri kafalı'', ''çağdaş zihniyetten uzak'' gibi söylemlerle suçlanmaktadır. Ne acıdır ki, bu tür söylemlere kadın haklarını savunduğunu iddia eden bazı kesimler de destek vermektedirler.''

Kadın ve erkeğin bir vücudun dayandığı iki ayrı ayak gibi olduğunu ve bunlardan herhangi biri toplumdaki işlevini yitirirse o vücudun eksik, sakat kaldığını ifade eden Akyıldız, ''Bugün dizilerde, reklamlarda kadını istismar eden, cinselliği kullanarak rant elde eden, bunu da çağdaşlık ve özgürlük olarak toplumumuza kabul ettirme gayretinde olan bir zihniyetle, Türk kadını çağdaşlık yolunda daha fazla yol kat edemez'' görüşünü dile getirdi.