DHA'nın haberine göre; Tunceli'de kendilerine Demokratik Haklar Federasyonu adını veren grup, kentte birahanelerde kadın garson çalıştırılmasını, ahlaki çöküntüye yol açtıkları ve kadınların bedenlerini para karşılığı sattıkları iddiasıyla protesto gösterisi düzenlendi.

Sanat Sokağı'nda toplanan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişi, pankart ve dövizler açarak, kadın garson çalıştırdığı iddia edilen birahanelerin önlerine sloganlar, alkış ve ıslıklar çalarak yürüdü.

"BU YÜZDEN 86 KİŞİ BOŞANDI, 4 KİŞİ ÖLDÜ"
Kadın garson çalıştırdığı iddia edilen bir birahane önünde duran protestocular ile işyeri sahipleri arasında tartışma yaşandı. Çıkan arbedede bazı göstericiler, birahanelerin camlarını kırdı.

Demokratik Haklar Federasyonu üyesi Murat Kur, kadın garson çalıştıran işyeri sahiplerinin bu uygulamadan derhal vazgeçmesini istedi ve şunları söyledi:

"Dersim halkı bu durumu asla kabul etmiyor. Son yıllarda birahanelerdeki bu bayan garsonlar yüzünden 86 kişi eşinden boşanmış 4 vatandaşımız bu iş yerlerinde yaşanan kavgadan dolayı hayatını kaybetti. Birahane sahiplerinin kadın garson çalıştırmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Aksi taktirde halkımız buna müsaade etmeyecek ve halkımızı yozlaştırarak kadın bedeni üzerinde para kazanan işyerlerine gitmeyecek ve bunları protesto etmeye devam edecektir."

ARBEDE ÇIKTI
Kur'un konuşması ardından bölgede arbede yaşandı. İşyerlerinin camları kırıldı, birahane çalışanı elinde sopa ile protestocuları tehdit etti.

Protestocular arbedenin ardından yine sloganlarla Seyit Riza Meydanı'na yürüdü. Burada bu kez federasyon adına konuşan Evrim Konak, kentte fuhuşun ve madde bağımlılığının yaygınlaştığı bir dönemden geçildiğini ileri sürdü.

AHLAKİ ÇÖKÜNTÜ YAŞANIYOR
Konak, şöyle dedi:

"Birahanelerde çalıştırılan kadınlardan kaynaklı bir çok aile dağıldı. Yüzlerce insan emeğini birahanelere harcadığı için eşine şiddet uyguluyor ve çocuklarına karşı ilgisiz davranıyor. Kadınları gelir getirecek sermaye olarak görenler dokuz birahanede toplam 45 kadın çalışıyor ve bu durum Dersimde büyük bir ahlaki çöküntüye yol açıyor."