NTV

Kadın hakim: 8 Mart öncesi büyük tesadüf olmuş

Anadolu Ajansı

Türkiye

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu'nun 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Davanın Kadınlar Günü öncesine geldiğinin hatırlatılması üzerine kadın hakim gülümseyerek "Büyük bir tesadüf olmuş" dedi.

Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Kerestecioğlu katılmazken çok sayıda avukatı hazır bulundu.

Mahkeme Hakimi Gülperi Güneş, sanık Kerestecioğlu adına çıkarılan davetiyenin usulüne uygun olarak tebliğ edildiğini ancak sanığın duruşmada hazır olmadığını tutanağa geçirdi.

Söz alan Kerestecioğlu'nun avukatı Canan Arın, müvekkilinin Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olduğunu belirterek, "Filiz Kerestecioğlu neyin suç olduğunu, neyin suç olmadığını bilebilecek bir hukukçudur. Davanın siyasi bir dava olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Avukatı Cevriye Aydın da söz konusu eylemin yasal koşullarının oluşmadığını savunarak, müvekkilinin olay tarihinde sadece yasal haklarını kullandığını söyledi.
Avukat Fatma Hoşgör Tekeşin de delil aranmadan iddianame hazırlandığını savunarak, "Müvekkilim hakkında açılan tek dava mahkemenizdeki bu davadır. Filiz Kerestecioğlu 30 yılını özellikle şiddet mağduru kadınların avukatlığını yaparak sürdürmüştür. Kendisi elbette buraya ifadeye gelir ama bu yargılamada savunmasının alınması onu zaten cezalandırmaktır. Savunması alınmadan beraat kararı verilmesini talep ediyoruz. Bu dava 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden bir gün önce oldu” diye konuştu.

Bunun üzerine mahkeme hakimi Gülperi Güneş ise gülümseyerek, "Büyük bir tesadüf olmuş" dedi.

Mahkeme hakimi, sanık avukatlarının sunduğu yazılı ve sözlü savunmalar doğrultusunda dosyanın incelenmesine ve dosya içerisindeki CD'nin celse arasında izlenmesine karar verdi.

Sanığın savunmasının alınıp alınmamasına yönelik değerlendirmenin sonraki celse yapılmasını kararlaştıran mahkeme hakimi, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 14 Şubat 2016 tarihinde sosyal paylaşım siteleri üzerinden "Kongreya Jinen Azad" adı ile oluşturulan bir organizasyonun, Kadıköy Altıyol Boğa Meydanı'nda toplanıp eylem yapılacağı yönünde çağrılar yaptığı, şüpheli Filiz Kerestecioğlu'nun da bu çağrıya icabet ettiği belirtildi.

Söz konusu meydanda, flama taşıyan 100'e yakın gösterici kadının, aralarında Kerestecioğlu'nun da bulunduğu halde toplanmaya başladıkları ifade edilen iddianamede, grubun sloganlar attığı, pankartlar açtığı, araç ve yaya trafiğini aksattığı, emniyet görevlilerinin şüphelinin de aralarında bulunduğu gruba dağılmaları konusunda uyarılarda bulundukları, buna rağmen grubun dağılmadığı aktarıldı.

İddianamede, şüpheli Filiz Kerestecioğlu'nun bu şekilde üzerine atılı "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma" suçunu işlediği ifade edilerek, 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

ETİKETLER