Kadın neden 'erkek çocuk' ister?

Prof. Dr. Öktem, annelerin çok fazla erkek çocuk istediğini, erkek çocuğun kadının eksikliğini giderdiğini belirtiyor ve ekliyor: "O yüzden gelin, kayınvalide savaşları bu kadar yüksektir. Oğlu evlendiğinde anne yine kayba uğrar çünkü gelini almıştır. Erkeklerin anlamayacağı gizli bir mücadele sürer."

10.03.2011 - 13:04

Kadın neden 'erkek çocuk' ister?

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Eğitim Sistemindeki Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Alt Komisyonu, Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem'i dinledi.        

Prof. Dr. Öktem, çocuk gelişiminde 5 yaşına kadar en temel noktaların atıldığını, temelin baştan çarpık olması halinde, bunun arkasının geldiğini söyledi.        

Büyümenin, bedensel, ruhsal, zihinsel ve toplumsal olmak üzere dört alanda olduğuna işaret eden Öktem, okul eğitiminin bunlara hitap etmesi gerektiğini belirtti. Çocuğun eğitimine, anne-baba eğitiminden başlamak gerektiğini vurgulayan Öktem, doğduğu andan itibaren bebeğe birçok şeyin yansıtıldığını ifade etti.        

Anne ile bebek arasındaki bağda, aynalamanın önemine değinen Öktem, bebeklerin çok kısa süre sonra yüz okumaya başladığını, anne ve babanın tepkisinin, çocuğa ayna olduğunu anlattı.       

"2 YAŞINDA BAŞLAYAN ŞİDDET, KALICI OLUYOR"
Bebeklerin benlik gelişim dönemi olan ve ''korkunç 2 yaş'' diye nitelenen dönemde, bebeğin her şeyi kendi uhdesinde toplamak istediğini kaydeden Öktem, bu dönemin bütün dünyada geçiciyken, Türkiye'de kalıcı olduğunu anlattı. Öktem, ''O dönemde bebekler sinirlidir, bizde sinir kalıcıdır. Gücü hissediyor, benliği gelişiyor. 2 yaşında başlayan şiddet, kalıcı olarak gidiyor'' diye konuştu.
        
''KADIN OLDUKLARINDAN MEMNUN DEĞİLLER''
Öktem, kadınların "kadın" olduklarından çok fazla memnun olmadığını dile getirerek, kendi cinsel kimliğinden memnun olmayan bir annenin, kızına, oğluna sağlıklı cinsel kimlik aşılamasının çok zor olduğunu söyledi.        

"GELİN-KAYINVALİDE SAVAŞLARI BU YÜZDEN"
Erkek çocuklara yatırım yapıldığını, erkek çocukların annenin eksikliğini giderdiğini kaydeden Öktem, ''Anneler çok fazla erkek çocuk ister çünkü erkek çocuk onun eksikliğini giderir. O yüzden gelin, kayınvalide savaşları bu kadar yüksektir. Oğlu evlendiğinde anne yine kayba uğrar çünkü gelini almıştır. Erkeklerin anlamayacağı gizli bir mücadele sürer'' diye konuştu.      

""HER SINIFTA 3 TANE POLAT ALEMDAR VAR"
Öktem, 2006'da yapılan bir çalışmada çocukların dörtte birinin kimseye benzemek istemediğini, geri kalan kısmının ise televizyon kahramanlarıyla özdeşim kurduğunu, burada da şiddet verildiğini anlattı.

Sincan'da bir okula gittiğinde sınıflarda kapının olmadığını görüp, müdüre bunu nedenini sorduğunda, ''Her sınıfta üç tane Polat Alemdar var, ben kapı dayandıramıyorum'' yanıtını aldığını söyleyen
Öktem, televizyonlarda akıllı işaretleri gördüğünde utandığını dile getirerek, ''Onlar bizim hazırladığımız şekilde kullanılmıyor. 7 yaş üstü olarak işaretlenen bir filmi gördüğümde ben rahatsız oluyorum. Çocukların bundan rahatsız olmaması mümkün değil'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...