Boşanma davasında kadına tazminat ve nafaka cezası

Antalya'da bir boşanma davasında, kadın 12 bin 500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi. 6 yaşındaki çocuğun velayeti babaya verilirken, annenin 100 TL de nafaka ödemesi kararlaştırıldı.

Haberler - DHA 06.11.2015 - 10:25 | Son Güncelleme : 06.11.2015 - 10:30

Boşanma davasında kadına tazminat ve nafaka cezası

Antalya’da 6 yaşında kızları bulunan M.C. ve H.C. çifti, 2012’nin Eylül ayında geçimsizlik nedeniyle karşılıklı boşanma davası açtı.

Baba M.C., çocuğun velayeti, 350 TL yoksulluk nafakası, 10 bin TL maddi, 30 bin TL manevi tazminat ile eşyaların iadesi ya da bedelinin ödenmesini talep etti.

Anne H.C. ise çocuğun velayetini, 300 TL yoksulluk nafakası, 10 bin TL maddi, 40 bin TL manevi tazminat ile ziynet eşyalarını istedi.

BABAYA NAFAKA ÖDENECEK

Dava, Antalya 3’üncü Aile Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, çiftin ortak çocuklarının velayetini baba M.C.’ye verirken, anneyi aylık 100 TL nafakaya, 7 bin 500 TL maddi ve 5 bin TL manevi tazminata mahkum etti.

ZİYNET EŞYASI KADINA

Mahkeme, 33 bin TL değerindeki ziynet eşyasının ise kadına verilmesine hükmetti. Yargıtay’ın da onadığı karar, kesinleşti.

M.C.’nin avukatı Muhammed Sincar, mahkemenin çocuğun velayetini önce anneye verdiğini kaydetti.

İki kez pedagog raporu alındığını ifade eden Sincar, "Mahkemenin bu kararına itiraz ettik. Üçüncü raporda ’çocuğun babada kalması daha uygun’ denilerek velayet babaya verildi" dedi.

H.C.’nin ’şiddet gördüm’ iddiasıyla açtığı ceza davasında da haksız bulunduğuna dikkati çeken Sincar, mahkemenin çocuk için anne aleyhine 2014 yılında aylık 100 TL nafakaya hükmettiğini dile getirdi.

Avukat Sincar, mahkemenin tazminat cezasını ise annenin özellikle çocuğun yanında ve evde misafir varken günlük hayatta çok küfürlü konuşması, eşini misafirlerin yanında rencide etmesi, misafirlere iyi davranmaması gibi nedenlerle verdiğini söyledi.

"BELKİ DE İLK KEZ ÇOCUĞUN VELAYETİ BABAYA VERİLDİ"

Kararın temyiz edildiğini ancak Yargıtay’ın da M.C.’yi haklı bulduğunu anlatan avukat Sincar, şöyle konuştu:

"Maddi-manevi tazminat bir yana, annenin kızına babası kadar ilgi göstermemesi, okul çağına gelmesine rağmen okula kaydetmemesi, uzun süreliğine 2 kez çocuğu babaya bırakması, mahkemenin velayet kararında etkili oldu. Belki de ilk defa bu yaştaki bir çocuğun velayeti babaya verildi. Uygulamada genellikle babanın çok zengin olması, bakımını daha iyi üstleneceği örnekleri var. Ama bu olayda babanın ekonomik durumu anneyle aynı."

Anne ve babanın 1000 TL maaşla çalıştıkları öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...