Kadınlar butona basarak şiddetten kurtulacak

Şiddet gören kadınlara yönelik teknik takibi içeren 'Elektronik Destek Sistemi' 18 Ekim'de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin tarafından Bursa'da tanıtılacak.

Anadolu Ajansı 15.10.2012 - 17:34

Kadınlar butona basarak şiddetten kurtulacak

Türkiye'de ilk kez uygulanacak olan kadına karşı şiddetin önlenmesinde kullanılacak Elektronik Destek Sistemi Pilot Uygulaması 18 Ekim'de Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından Bursa'da tüm Türkiye'ye tanıtılacak.

Türkiye'de ilk kez uygulanacak olan kadına karşı şiddetin önlenmesinde kullanılacak Elektronik Destek Sistemi Pilot Uygulaması ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'nin (ŞÖNİM) koordinasyon toplantısı Bursa Valiliği ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün iş birliği ile gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek, ''Buton aktif olduğu andan itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü'nün MOBESE kameraları kendisini takip etmeye başlayacak.  Butonla sesli ve mesajla görüşme imkanı olacak'' dedi.

Bakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayarak projeyi anlattı.

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un çıkmasıyla çalışmalara başladıklarını belirten Bozkurt, ''Kanunun en önemli maddesi, teknik yöntemlerle takip. Elektronik Destek Sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü ile yürütülen bir proje.

Şiddet mağduru kadınlara dağıtılacak butonlarla emniyet yetkilileri arasında iletişim sağlanacak. Yetkililerin en kısa sürede şiddet gören kadınlara ulaşmasını amaçlıyoruz'' diye konuştu.

Şiddete uğradığı için hakim tarafından ''Teknik yöntemlerle takip  edilmeli'' kararı alanların, bu kararı ŞÖNİM'e getirerek butonu alacağını  söyleyen Gevrek, şöyle devam etti:

''ŞÖNİM en kısa süre içinde bu butonu kendisine verecek. Buton aktif olduğu andan itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü'nün MOBESE kameraları kendisini takip etmeye başlayacak.

Butonla sesli ve mesajla görüşme imkanı olacak. Bursa ve Adana'da yapılacak uygulamanın sonuçlarına göre 81 ile yaygınlaştırılacak.

Teknik  takip kadına yönelik şiddeti önleme yöntemlerinden biri. İnsanların eğitilmesi, zihinsel dönüşümünün sağlanması, gerektiğinde polis görevlendirilmesi gibi bir sürü yöntem var.

Teknik yöntemler de bunlardan birisi. Buna bastığınızda başınızda polis belirmeyecek. Ama en önemlisi caydırıcı olacak ve kadının güvenini arttıracak.

Bu butonun nasıl kullanılacağı kadınlara anlatılacak. Önce  her ile 50 buton vereceğiz. Daha sonra 100 buton çıkarılacak. Zamanla bu sayının arttırılması ve modellerin geliştirilmesi için çalışacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...