Kadınlar için özel cami

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kadınların da erkeklerle birlikte namaz kılabilecekleri camiler inşa edeceklerini söyledi.

Anadolu Ajansı 04.12.2009 - 13:02

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kadınların mümkün olduğunca iyi şartlarda ibadet etmesi için ciddi bir çaba harcadıklarını, ancak yapılanlarla yetinmenin mümkün olmadığını, şartları daha da iyileştirmek için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Camilerin önemli bir bölümünün kadın cemaat düşünülmeden inşa edildiğine dikkati çeken Bardakoğlu, ''Arzumuz, bundan sonra kadın cemaatin de rahatlıkla abdest alabileceği, erkeklerle aynı zeminde namaz kılabileceği camilerin inşa edilmesi'' diye konuştu.

Bu camilerin sayısını daha da artırmayı hedeflediklerini söyleyen Bardakoğlu, ''Kadınlarımız tıpkı Hz. Peygamber döneminde olduğu gibi cemaate, toplumsal hayata daha aktif olarak katılacaklar'' diiye konuştu.

Diyanette çalışan kadın din görevlisi sayısının on bini aştığını bildiren Bardakoğlu, ''Kadınların toplumda ve Diyanette hak ettiği yeri alması konusunda ısrarımız ve kararlılığımız devam edecek'' görüşünü dile getirdi.

Kız çocuklarının okutulması için kampanyası başlattıklarını söyleyen Bardakoğlu, "2009-2010 eğitim yılında 6 bini aşkın kız çocuğuna burs sağlayıp, okul masraflarını karşıladık" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...