Kadınlar silahla doğa nöbeti tutuyor

Malatya'nın Hekimhan ilçesine bağlı İğdir Köyünde, kadın ve erkekler, köyün yakınlarındaki dağlarda yaşayan keçi, geyik ve kuşları yasa dışı avlamaya gelenleri engellemek amacıyla tüfekli nöbet tutuyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.10.2009 - 12:37

Kadınlar silahla doğa nöbeti tutuyor

MALATYA- Köyde nöbet tutan kadınlar, dağlarda doğal ortamda yaşayan çok sayıda yaban keçisi, ayı, domuz ve kuş türlerinin avlanmasını engellemek için uğraş veren erkeklere destek vermek için silahlanarak nöbet tutmaya başladı. Yasa dışı avlanmaya gelenleri fark eden kadınlar havaya ateş ederek köylüyü haberdar ediyor.

Avlanmaya gelenlerin doğal yaşama zarar verdiğini ve katliam yaptığını iddia eden kadınlar, doğal ortamda yaşayan hayvanların öldürülmesine seyirci kalmayacaklarını kaydetti.

Gece köye yakın bölgelerde nöbet tutan kadınlardan en yaşlı olanı Elif İğdir (78), nöbet tutmanın zor olduğunu, ancak hayvanların öldürülmesini istemedikleri için buna katlandıklarını belirti.

''DEVLETİN KÖKLÜ BİR ÇÖZÜM BULMASI GEREKİR'

İğdir Köyü Muhtarı Hıdır Ekici de , uzun süreden beri yetkili kurumlara ve kaymakamlığa yazı yazarak bölgede avlanmanın önüne geçilmesini talep ettiklerini, devletin bölgede tedbir amaçlı hiç bir çalışmasının olmadığını savundu.

Yaban keçilerinin sürekli olarak avlanması nedeniyle olaya kendi imkanlarıyla müdahale etmeye başladıklarını dile getiren Ekici, bir süreden beri nöbet uygulamasına başladıklarını vurgulayarak, kadınların da köye yakın bölgelerde nöbet tuttuğunu ifade etti.

Çiftçilik yaptıklarını, sürekli tuttukları nöbetler nedeniyle işlerinin de aksadığını bildiren Ekici, şöyle konuştu:''Kaymakamlığa, ilgili kurumlara defalarca yazı yazarak bölgede çok sayıda yaban keçisi, ayı ve domuzun doğal ortamlarda çoğaldığını ve koruma altına alınması gerektiğini ifade ettim. Buna rağmen şu ana kadar devletin hiçbir kurumundan bir destek alamadık. Sürekli olarak başka ilçelerden hatta başka kentlerden gelenlerin katliamlarına şahit oluyoruz. Çok sayıda yaban keçisini öldürdüler. Bölgede yaptığımız çalışmalarda çok sayıda yaban keçisi kafası bulduk. Bu katliamın sona ermesi için bir süredir nöbet uygulaması başlattık. Nöbetlere köyün kadınları da katılıyor. Kadınlar genellikle köye yakın bölgelerde nöbet tutuyor. Devletin ilgili kurumlarından bir destek alıncaya kadar doğanın korunması için biz çalışacağız.''

''BÖLGENİN MİLLİ PARK OLMASINI İSTİYORUZ''

Bölgedeki yaban keçilerinin özel olarak yetiştirilmediğine dikkati çeken Ekici, devlet desteğiyle bazı bölgelerde üretim çiftlikleri kurulduğunu hatırlattı.Özel olarak üretilen dağ keçileri sayesinde çok sayıda insanın istihdam edildiğini ifade eden Ekici, şöyle konuştu:''Devletin üretim çiftlikleri var. Buralarda dağ keçisi yetiştirmek için çok sayıda insan çalıştırılıyor. Ancak köyümüzde doğal ortamda hayvanlar kendiliğinden çoğalıyor. Bizler kış aylarında dağlara yem bırakıyoruz. Yazın da tuz ihtiyaçlarının giderilmesi için kayalara tuz bırakıyoruz. Bu bölgenin milli park olmasını istiyoruz.''

Sayfa Yükleniyor...