Kadınlardan AKP’ye Üzmez protestosu

Ankara'da Halkevleri üyesi kadınlar, B.Ç.’ye cinsel istismarada bulunan yazar Hüseyin Üzmez'e yumurta atarak eylemde bulunan iki kadın hakkında açılan davayı AKP İl Başkanlığı önünde protesto etti.

Anadolu Ajansı 17.06.2009 - 15:46

Halkevci kadınlar adına basın açıklaması yapan Zeynep Elifoğlu, Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in ''Gerici erkek egemen zihniyetin en çirkin yüzünü sergilediğini'' belirterek, ''Üzmez ismi her zikredildiğinde artık AKP'nin gericiliğinin yanı sıra kadın düşmanlığı ve siyasal, demokratik haklarımızın gasbı da akıllarımıza geliyor'' dedi.

Üzmez'i adliye girişinde ve çıkışında şemsiye ve yumurtayla protesto eden Pınar Koyuncular ve Nergis Şimşek hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığını anımsatan Elifoğlu, AKP’nin adalet anlayışının ''Suçluyu koruyup, mağdurun yanında olanları da mağdur etmek'' olduğunu savundu.

Elifoğlu, AKP’nin kadınlara ve kadın hakları savunucularına tahammül edemediğini öne sürerek, KESK'in Kadın Sekreteri Songül Morsümbül ve Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Gülçin İsbert'in gözaltına alınmasını da ''Kadın haklarının gasp edilmesi'' olarak değerlendirdi.

Halkevci kadınlar açıklamanın ardından beraberlerinde getirdikleri yumurta, şemsiye ve bazı kadın dergilerini bina yakınında emniyet güçlerince oluşturulan bariyerin önüne bıraktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...