İngiliz bilimciler, erkeklerin yaptıkları dans figürlerine ilişkin bugüne kadarki en kapsamlı analizi tamamladıklarını ve bunlardan kadınlara en çekici gelenleri de belirlediklerini bildirdi. Bulgular, Kraliyet Bilimler Akademisi'nin yayınlarında yer aldı.

İngiltere'deki Northumbria Üniversitesi'nden doktor Nick Neave, "bir kulübe gittiğinizde, sezgileriniz size kimin iyi kimin kötü dansettiğini zaten anlatır. Biz ise ilk kez olmak üzere bu dansların biyometrik analizini yaptık ve insanların dikkatini ve kadınların da beğenisini üzerinde toplayan hareketleri belirledik." diye konuştu.

Araştırma kapsamında profesyonel dansla uğraşmayan genç erkeklerden temel davul ritmi eşliğinde ve 12 kameranın önünde dansetmeleri istenmiş. Bu danslar daha sonra bilgisayar ortamında geliştirilmiş avatarlara aktarılmış.Ardından kadın deneklere her bir dans hareketine 1'den 7'ye kadar puan vermeleri istenmiş.

Doktor Neave, sonuçların kendilerini şaşırttığını, kadınların gövde, boyun ve baş hareketlerine daha çok dikkat gösterdiklerini anlattı. Buna göre kadınlar açısından asıl önemli olan, sadece hareketlerin ne kadar hızlı olduğu değil, çeşitliliği. Sekerek ve tekrara dayalı hareketler ise kadınlarda karşılarında "babalarının dans ettiği" duygusu uyandırıyor.

Doktor Neave amacının, hayvanların vahşi doğada yaptığı gibi, insanların da gece kulüplerinde benzer mesajlar verip vermediklerini anlamak olduğunu söylüyor. Hayvanların yaptıkları bazı hareketler, sağlıkları, yaşları, üreme potansiyelleri ve hormonlarına ilişkin bilgiler içeriyor.

Araştırmacılara göre iyi danseden erkek, sağlıklı olduğu ve üreme potansiyelinin bulunduğu mesajını da veriyor olabilir. Doktor Neave, deneklerden aldığı kan örneklerini karşılaştırdığına, iyi dansedenlerin sağlıklarının da daha iyi olduğunu belirlemiş.