Kadıoğlu: Esas seyrelme Güney Kutbu'nda

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Ozon tabakasındaki seyrelmenin yüzde 40'ı bulmasına dikkat çekerken esas sorunun Güney Kutbu'nda olduğunu belirtti.

06.04.2011 - 13:16

Kuzey Kutbu'ndaki Ozon Tabakası'ndaki seyrelme yüzde 30'dan yüzde 40'a çıktı. Bu seyrelmenin azalması beklenirken yüzde 10 gibi bir miktarda artması konunun uzmanları tarafından ciddi bir uyarı olarak algılandı.

Ozon Tabakası'nda yaşanan bu seyrelmeyle ilgili Prof. Dr. Mikdat Kadığolu NTV'de açıklamalarda bulundu.

Kadıoğlu şunları söyledi; "Kuzey Kutbu 6 ay kış geçirdi. 6 ay boyunca mevcut Ozon gazı diğer gazların etkisiyle yok edildi. Güneş görmüyordu ve Ozon’un mevcut hava hareketleriyle yenilenmesi bekleniyordu. Ancak bu olmadı. Çok zorlu kış şartlarında oluşan kimi durumlarda dışarı hava girişi engellendiği için bu sonucu görebiliyorsunuz. O zaman normalinden fazla da Ozon yok oluyor. Bu genelde bildiğimiz bir durum ama yüzde 10 fazla olması dikkat çekti.

Önümüzdeki 6 ay boyunca Güney Kutbu güneş görmeyecek ama Eylül ayında bunları konuşacağız yine. Oradaki koşular Ozon’un yenilenmesini daha fazla zorladığı için oranın durumu daha vahimdir.

Bu seviye inebilir de, bunlar hava şartlarına bağlı. Ozon’u kemiren gazla yasaklandı ama onlar hala gökyüzünde ve Ozon’u hala kemiriyorlar. Bir de kaçak gazları kullananlar mevcut.

Bu bir uyarı. Önümüzdeki günler güneşli günler. Bir de bizim gibi ülkelerde Güneş altında bronzlaşmanın yararlı olduğu gibi bir düşünce var. Artık bunu engellemeye çalışıyor gelişmiş ülkeler. Giyinirken yakışması dışında güneşe göre de giynilmeli.

Bu durumlardan dolayı katarak da artıyor.

Ozon tabakası delinmiyor, seyrelme oluyor. Bu yanlış bir ifade. Eskiden tırnak içinde kullanılırdı. Kısaca havada 10 milyon monekülde 10 Ozon monekülü varsa artık 7 ya da 6 tane Ozon monekülü var.

Güneşten gelen ve cilt kanseri, katarak yapan ışınlar var. Bunlar daha direk geliyor. Denzilerdeki, topraktaki yaşamı etkiliyor ve küresel ısınma dediğimiz olay oluyor.

İnsan olmasa doğa hayatta kalır ama doğa olmasa insan hayatta kalamaz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...