'Kadirizm gibi bir şeyi kabul etmem'

Ünlü sinema oyuncusu Kadir İnanır, ''Ben asla 'kadirizm' gibi bir felsefenin savunucu olmayı kabul etmem ama koruduğum değerler de hiç ödün verilmeyen değerlerdir'' dedi.

Haberler 16.06.2010 - 15:38

'Kadirizm gibi bir şeyi kabul etmem'

Memleketi Ordu'ya gelen Türk sinemasının önemli isimlerinden Kadir İnanır, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


''Kadirizm halen devam ediyor mu?'' sorusu üzerine İnanır, ''Öyle bir şey yok. Ben ''hayır'' dedikçe gazeteciler halen ''kadirizm'' diye yazıyor'' dedi. Özellik açısından ülkenin toplumsal değerlerine çok saygılı bir insan olduğunu vurgulayan İnanır, şöyle konuştu:

''Ben asla 'kadirizm' gibi bir felsefenin savunucu olmayı kabul etmem ama koruduğun değerler var. Bu değerler de hiç öden verilmeyen değerlerdir. Yani bu yakıştırmayı yapan, gazeteciler. Ben şu anda bile öyle bir yakıştırmayı reddediyorum.''

'TÜRKAN ŞORAY İLE KÜS DEĞİLİZ'
İnanır, sinema sanatçısı Türkan Şoray ile küs oldukları yönündeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığını söyledi.

İlerleyen günlerde Türkan Şoray ile Karadeniz Ereğlisi'ne gideceklerini vurgulayan İnanır, ''Biz Türkan Hanım ile küs değiliz. Olur mu öyle şey. Geçtiğimiz günlerde beraberdik. Ben şimdi televizyon programlarına çıkmıyorum ya, öyle prensip kararı aldım. Türkan Hanım da program yaparken ona 'olmaz' deyince biraz dargınlık oldu ama düzelttik tabii'' diye konuştu.

TÜRK SİNEMASINDA İLERLEME YOK
İnanır, Türk sinemasında son yıllarda yapılan komedi filmlerini de değerlendirerek, ''Onlar ticari filmler. Genel olarak baktığımız zaman Türk sinemasında bir ilerleme yok'' dedi.

Komedi filmlerine çoğunlukla çocukların gittiğini, anne ve babalarının da yanlarında gitmesiyle yoğunluk oluştuğunu savunan İnanır, ''Komedi filmleri yeni değil ki biz de yaptık geçmişte. Biz onlara ticari sinema gözüyle bakıyoruz. Bizim savunduğumuz sinema, evrensel sinema değerlerini taşıyan, içinde sanat dokusu ve kokusu olan, izleyenlere düşünce aşılayan, sanat sevgisini yücelten, duygulandıran filmlerin yapıldığı sinema. Böyle önemli filmler yapmanın savunucusuyuz biz'' diye konuştu.

İnanır, Ordu'da da bir dizi çekebileceklerini ancak bu konuda belediyelerden bir davet beklediklerini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...