CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak Şubesi’ni ziyareti sırasında ciddi bir mücadelenin içerisinde olduklarını, herkesin birbirine destek vermesi gerektiğini belirterek, ''Koca bir askeri yıktılar, meğer kağıttan kaplanmış, biz bunu asker zannedermişiz, meğer ABD içini oymuş. O koca ağacı hop diye yıktılar. Ancak CHP'yi yıkamadılar'' sözleri tartışma yarattı.

İlişkili Haberler


Batum’un sözleri üzerine Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaparak, “Her vesileyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyaset dışında kalması gerektiğini savunan bu siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerini günlük siyasi tartışmaların içerisine çekme gayretleri üzüntüyle izlenmektedir” dedi.

Batum'un sözlerinin kamuoyuna yansımasının ardından savcılıkça bugün inceleme başlatılması kararlaştırıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un daha önce de söylediği bazı sözler tartışma yaratmıştı.

Süheyl Batum, AK Parti’nin demokratik açılım projesini destekleyen Sezen Aksu için “Sazan Aksu” benzetmesi yapmıştı.

Sanatçının demokratik açılım konusunda destek vermeyen CHP'ye yönelik, "Desteklemezseniz iki cihanda lekelisiniz." sözlerini hatırlatan Batum, "Biz onu Sezen Aksu zannediyorduk. Biz ne bilelim onun 'Sazan Aksu' olduğunu." ifadesini kullanmış, referandumda 'Evet' diyeceğini açıklayan sanatçıya inanmayacaklarını belirtmişti.

Batum, 8 Aralık 2010’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde AK Parti'li Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya yumurta atılan panelde de konuşturulmayınca öğrencilere “Bu yaptığınız faşizm” karşılığını vermişti.

Süheyl Batum son olarak Ergenekon davasında halen Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay’ın CHP’den milletvekili adayı olabileceklerini söylemişti. Batum daha sonra bunun kendi görüşü olduğunu söylemiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bu yönde bir düşüncelerinin olmadığını söylemişti.