Bağlar ilçesinde İpek ailesinin oturduğu Sento Caddesi'ndeki bir apartmanın sekizinci katındaki dairede sabaha karşı yangın çıktı.

İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için seferber oldu. Ancak itfaiye aracının merdiveni, binanın 8. katına kadar ulaşamadı.

İtfaiye eri Ferdin Aslan içeridekileri kurtarmak için başka yol kalmadığını görünce oksijen tüpü takarak, üç ailenin birlikte yaşadığı eve girdi ve alevlerin arasında kalanları canı pahasına kurtardı.

Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

Ulaştıklarında evde aşırı sıcak ve duman bulunduğunu belirten Aslan, olayı şöyle anlattı:

''İçeri girdiğimde haykırışları, çığlıkları, çocuk seslerini duydum. O seslerden dolayı kendi kendime 'ne pahasına olursa olsun bu insanları kurtaracağım' dedim. Onu da yaptım. Vicdanen çok rahatım. 6 kişiyi kurtardım. Evdeki diğer ikisini de sonradan gelen arkadaşım kurtardı. Kurtardıklarım arasında çocuk ve yetişkin de vardı. En son çıkardığım çocuğu yoğun dumandan dolayı başta fark edemedim.

Eğer yoğun duman olmasaydı, ilk başlarda onu çıkarmış olsaydım belki o da hayatta olurdu. Kurtardıklarım, yaşadıkları için çok mutluyum. Keşke diğer çocuğu da kurtarabilmiş olsaydım. İçeride hem yoğun duman vardı hem de alev. İçeri girdiğimde o insanları kurtarmaktan başka hiç bir şey aklıma gelmedi. Ne ailem ne ben. Sadece o insanları kurtarma düşüncesi vardı. İnsanları kurtarmanın derdine düştüm. Müdahale sırasında hararetten dolayı her iki elim de yandı. Ama iyiyim.''

Diğer bina sakinleriyle birlikte çoğu çocuk olmak üzere toplam 14 kişi dumandan zehirlenerek kentteki çeşitli hastanelere sevk edildi.

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne kaldırılan 5 yaşındaki çocuk müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Dumandan etkilenenlerin tedavisi ise sürüyor.

Bazı görgü tanıklarının sabotaj olduğunu ileri sürdüğü yangınla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.