"Kalecik karası" da tehlike altında

Ankara Kalecikliler, dünyaca meşhur "Kalecik Karası" üzümlerinin,  hidroelektrik santrallerin tehdidi altında olduğunu savunuyor.

27.07.2009 - 13:02

"Kalecik karası" da tehlike altında

Bölge halkına göre, santral projesi sadece şarapçılık yapılan bölgeye zarar vermekle kalmayacak, tarım ve turizmi de etkilecek...

Kalecik Belediye Başkanı Nevzat Şahin şunları söylüyor. "Kalecik'te bir Kalecik Karası üzümümüz var, bu bölgede yetişiyor. Kızılırmak'ın doğal neminden, doğal dengesinden faydalanıyor. Bunun kaybolup gitmesini istemiyoruz. Bu proje hem tarımsal alanın hem de doğanın dengesini bozacak. buradaki ekolojik denge bozulacak..Buğra köyünde aynı şey yapıldı, Karalar köyünde var, Kalecik'e hidroelektrik santrali boydan boya yapacaklarına daha başka yerlere yapsınlar."

Türkiye'nin en önemli kırmızı şaraplık üzüm çeşitlerinden biri, Ankara'nın Kalecik ilçesinde yetişiyor. İlçeden geçen Kızılırmak nehri üzerinde yapılan 2 hidroelektrik santralinin, toprağın verimini düşürdüğünü savunan Kalecikliler üçüncü bir santralin projesinin yapımına karşı çıkıyor.

Yüksek kazançlı bir sektör  olan şarapcılık, hem çiftçilere hem de ilçenin turizm gelirine önemli bir katkı sağlıyor. Bölge halkına göre, santral projesi hayata geçerse,  büyük şarap fabrikaları da bundan böyle Kalecik'i tercih etmeyecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...