"Kalemi olan var mı?"

Greenpeace Akdeniz, yavru balıklar için ilginç bir kampanya daha başlattı...

23.08.2011 - 13:44

"Kalemi olan var mı?"

Greenpeace Akdeniz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yavru balıkları kurtaracak imzayı atabilmesi için herkesi, Bakan’a kalem göndermeye davet ediyor.

Greenpeace, Ankara’nın ve İstanbul’un çeşitli semtlerinde, sokakları “Bakan’a Kalem Gönder” yazılı billboard’lar ile donattı. Eylemin amacı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e su ürünleri sirkülerini yeniden düzenleyecek imzayı attırmak. Sirkülerde avlanma boylarının değişmesi talep edilen öncelikli türler ise, soyu tehlike altındaki lüfer, kalkan ve orfoz. Greenpeace Akdeniz, ‘Seninki Kaç Santim?’ kampanyası kapsamında herkesi, Bakan Mehdi Eker’e kalem göndermeye çağırıyor.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı: “Anlaşılan Bakan Eker’in kaleminin mürekkebi bitti. Aksi halde, bilimsel çalışmalara, Birleşmiş Milletler raporlarına, 600 bin kişinin ısrarına, 3000 kişinin bizzat Bakanlığı aramasına karşılık, balıkları kurtaracak imzayı atardı. Biz, bu eylemle, herkesi Bakan’a imza için kalem göndermeye çağırıyoruz. 1 Eylül av sezonu başlamadan, öncelikle acil olarak kalkan, lüfer, orfoz balıklarının ardından da diğer ticari türlerin avlanma boylarının bilimsel veriler dikkate alınarak yeniden düzenlenmesini bekliyoruz” dedi.

Greenpeace, eldeki bilimsel verilere dayanarak kalkan balığının yasal avlanma boyunun 40 cm’den 45 cm'e, orfozun 30 cm’den 45 cm'e ve lüferin ise 14 cm’den 25 cm'e çıkarılmasını talep ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...