İbrahim Kalın: Dünyanın her yerinde suçtur

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman televizyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içerikli ifadelere yer verilmesi konusunda, “İfade ve basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur. Dünyanın her yerinde bu hakarettir, bir suçtur” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.04.2016 - 13:54 | Son Güncelleme : 11.04.2016 - 17:10

İbrahim Kalın: Dünyanın her yerinde suçtur

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Kalın şu ifadeleri kullandı:

(İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi) Bu zirvede, özellikle son dönemde Mescid-i Aksa'da ve Filistin topraklarının genelinde cereyan eden hadiseler etraflı bir şekilde ele alınacak. Filistin davası ve Kudüs konulu kararda özellikle İsrail'in işgaline son vermesi, iki devletli çözümün hayata geçirilmesi ve Filistin'in bağımsız bir devlete kavuşması için gerekli çağrılar yapılacak.

Bugüne kadar yapılan zirvelere göre en yüksek katılımın olduğu zirve diyebiliriz İstanbul'da yapılacak olan zirveye. Dün itibariyle 24 ülke devlet başkanı, 9 ülke hükümet başkanı, 6 ülke meclis başkanı ve devlet başkanı yardımcısı, 12 ülke bakan, 2 ülke müsteşar ve 3 ülke büyükelçi düzeyinde bu zirveye katılıyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde kanserle mücadele başlığı altında, kadınların liderliğini esas alan bir çalışma yapılacak. Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın başkanlığında, kanserle mücadele konusunda daha fazla ne yapılabileceği konuları ele alınacak.

(Halep'e Rusya destekli operasyon) Bir taraftan 'çatışmalar dursun' diye bütün uluslararası toplumun katkısı ve desteği ile bir anlaşmaya varacaksınız ama öbür tarafta da Halep'te, İdlib'de, başka yerlerde 'DAİŞ'e karşı mücadele ediyoruz' bahanesi ile bu operasyonları devam ettireceksiniz. Bunun tabii ki kabul edilmesi mümkün değil. Bizim Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor.

(Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında Alman televizyonunda hakaret içerikli mizah programı hazırlayan Jan Böhmermann hakkında Mainz Savcılığının soruşturma başlatması) Bundan sonrası Alman makamlarının yürüteceği, Alman hukuk sistemi çerçevesinde ilerleyecek bir süreçtir. Ama şunun altını çizmek isteriz, bir ülkenin Cumhurbaşkanına ve bir halkı hedef alarak, bu tür hakaret içeren, galiz ifadelerle yapılan saldırıların ifade ve basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur. Dünyanın her yerinde bu hakarettir, bir suçtur. Bununla ilgili de Alman makamları süreci takip ediyor, biz de yakından takip edeceğiz.

YPG, PYD vesaire gibi örgütlerin gerek sahada, gerekse siyasi olarak masada -Cenevre görüşmelerinde- bulunmasıyla ilgili bizim tavrımız son derce açık ve nettir. PYD, YPG hala rejimle işbirliği yapmaya devam ediyor, hala PKK terör örgütüyle işbirliği yapmaya devam ediyor. Bunları da artık gizlemiyorlar. Dolayısıyla bizim bu konudaki tezlerimizin ne kadar doğru olduğu da açık şekilde bir kez daha görülmüş oldu. Birçok müttefikimiz de 'PKK ile PYD aynıdır, aralarında bir fark yoktur' diye farklı mecralarda bunları dile getirmeye başladılar.

49 yıldır devam eden Filistin'in işgalinin artık sürdürülebilir bir tarafı da kalmamıştır. Her yönden insani, vicdani, siyasi yönden artık bu işgalin sona ermesi gerekir. Bu yöndeki pozisyonumuz hiçbir zaman değişmedi, değişmeyecektir. Ta ki Filistin, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlete kavuşana ve Filistin toprakları üzerindeki işgal, abluka, kuşatma politikaları tamamen ortadan kalkana kadar.

(Terörle mücadele) Operasyon, valinin bilgisi, talebi ve koordinasyonu çerçevesinde yürür ama operasyonun günlük işleyişini yürüten oradaki en yüksek rütbeli komutandır.

Sayfa Yükleniyor...