Kalın: Kimlik siyaseti mezhep gerilimini körüklüyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah gazetesinde kaleme aldığı mahakelesinde Müslüman dünyasındaki mezhep geriliminin temelinde yatan nedenleri yazdı. Kalın, Şii ve Sünni kimliliğinin, güç mücadalesini meşrulaştırmak için kullanıldığına dikkat çekti.

NTV Haber 31.01.2016 - 02:12

Kalın: Kimlik siyaseti mezhep gerilimini körüklüyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Daily Sabah gazetesinde 'müslüman dünyasında mezhep savaşı var mı?" başlıklı bir makale kaleme aldı.

kalın makalesinde mezhep gerginliğinin temelinde "inanç ve tarih mi" yoksa kimlik siyaseti ve çıkarlar mı var?" sorusuna yanıt aradı.

İbrahim Kalın, Şii ve Sünni kimliliğinin, güç mücadalesini meşrulaştırmak için kullanıldığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, ulusal devlet çıkarları ve kimlik siyasetinin sorunları körüklediğinin vurguladı, Suriye'deki savaşın mezhepsel değil iktidar mücadelesinden kaynakladığının altını çizdi.

Kalın, IŞİD gibi terör örgütlerinin müslüman ülkelerdeki otorite boşluklarından faydalanarak güçlendiklerine dikkat çekti. Kalın, mezhep gerilimlerini azaltmak için Müslüman alimler ile dini otoritelerin toplumları barış ve uzlaşmaya ikna etmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, Müslüman ülkelerdeki otorite boşlukları ve zayıf yönetimlerin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...