İbrahim Kalın'dan ''Cenevre'' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cenevre'deki Suriye müzakerelerine cuma günü başlanacağını ve Türkiye'nin de temsil edileceğini söyledi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 27.01.2016 - 11:42 | Son Güncelleme : 27.01.2016 - 19:52

kalın.jpg

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, PYD'nin de müzakere masasında olma ihtimaline ise tepki gösterdi.

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kaymakamlarla buluşmasında kullandığı ''Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun'' ifadesiyle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin de konuştu: ''Devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır.''

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Zaman zaman bize yapılan 'çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın' türü çağrıların doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize, kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmalarıdır.

''BU BİR PROPAGANDA''

Terör örgütü ile yapılan mücadele hiçbir zaman Kürtlerle yapılan bir mücadele değildir. Bunun tersini iddia etmek, terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini, hatta onları eşitlemek anlamına gelir ki bunun hakikatlerle bir ilgisi olmadığı çok açık bir şekilde ortadadır. Terör örgütünün kendini Kürt vatandaşlarımızın hamisi, temsilcisi gibi gösterme gayreti olabilir, bu bir propagandadan ibarettir.

CENEVRE'DE YAPILMASI PLANLANAN SURİYE MÜZAKERESİ

Müzakerelere katılacak grupların kimler olacağı aslında çok önceden belirlenmişti. Riyad'da Suriye muhalefeti toplantısı yapıldı ve oraya Cenevre görüşmelerine katılacak gruplar davet edildiler ve bunlar ilan edildiler. Bunlardan da bir Suriye istişare ya da müzakere heyeti oluşturuldu. Bunun başına da Riyad Hicab getirildi. Bu dediklerimiz zaten Aralık ayında yapıldı ve bitti. O süreçte PYD konusu hiç gündeme gelmemişken yani geldiği halde devredışı bırakılmışken şimdi tekrar bir son dakika hamlesiyle PYD'yi görüşmeye katmaya çalışmak şu ana kadar yürütülen çalışmalara aykırı bir durum. Biz bunu açık bir şekilde ifade ettik.

Orada fiili durum yaratan diğer grupların üzerinde baskı kuran, şu ana kadar Suriye muhalefetinin yanında yer almayan, rejimle şaibeli ilişkilerine devam eden, PKK terör örgütü ile kirli ilişkilerine devam eden bir grubun orada Suriye Kürtlerini temsilen bulunma iddiası elbette kabul edilebilir bir şey değil. Zaten dün itibariyle nihai karar verildi ve müzakerelere Cuma günü bu dediğim gruplar çerçevesinde başlanacak orada da biz üst düzeyde temsil edileceğiz.

ERDOĞAN’IN, KAYMAKAMLARA ''GEREKİRSE MEVZUATI BİR KENARA KOYUN'' SÖZÜ

Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasa dışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır.''

Sayfa Yükleniyor...