Kamer Genç: Böyle geri zekalı kafa olur mu?

Hükümeti, Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrencileri mahkum ettirmekle suçlayan ve 'böyle geri zekalı kafa olabilir mi?' diyen CHP milletvekiline, AKP'den 'ayna' yanıtı geldi.

25.11.2010 - 01:41

Kamer Genç: Böyle geri zekalı kafa olur mu?

TBMM Genel Kurulunda, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını Öngören Kanun Teklifinin 6 maddesi kabul edildi.

Genel Kurulda söz alan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in ''Başbakan Erdoğan'ı protesto ettikleri için üniversite öğrencilerini 15 ay hapis cezasına çarptırdınız. Böyle geri zekalı bir kafa olabilir mi'' şeklindeki sözlerine, AK Parti sıralarından tepki gösterildi.

Genç ayrıca, YURTKUR Genel Müdürlüğü'nün yurt dışında kuracağı yurtlarla ilgili ''uzman müşavir'' atayabilecek olmasını, ''tarikatlara ve cemaatlere kadro oluşturulmaya çalışılıyor'' sözleriyle eleştirdi.

Genç'e yanıt, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'dan geldi.

İTÜ'de yaşanan protesto eylemlerine soruşturma açılıp, yargılama sonucu öğrencilere ceza verildiğinin doğru olduğunu ifade eden Bozdağ, ''Ama ortada Sayın Başbakanımızın ya da AK Parti'den herhangi birisinin şikayeti var mı? Yok. Soruşturmayı kim açıyor? Cumhuriyet savcıları. Neden? Resen soruşturmaya tabi bir konu olduğu için.

Soruşturmayı Cumhuriyet savcıları açıyor, yargılamayı mahkeme yapıyor, ama faturayı biz ödüyoruz, geri zekalı yaftasını bizim boynumuza takıyor. Yani aynada kendini görüp konuştuğunu düşünüyorum'' dedi.

SAKIK: BEN TÜRK DEĞİLİM Kİ
Öte yandan, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da, Milli Eğitim Şurasında, Andımız ile ilgili alınan karara değindi.

Andımız'ın okunması zorunluluğunun kaldırılması yönünde alınan kararın bazı milletvekillerince eleştirildiğini kaydeden Sakık, ''Benim varlığım neden Türk varlığına armağan olsun. Ben Türk değilim ki'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''platonik aşk yaşıyorlar'' ifadesini de eleştiren Sakık, ''Biz demokrasi birliğini savunuyoruz. Platonik aşk yaşamıyoruz, kurtlarla dans ediyoruz'' diye konuştu.

TBMM Genel Kurulunda, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını Öngören Kanun Teklifinin 6 maddesi kabul edildi.

MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş'un, 'torba kanun' eleştirisine matuz kalan maddeler şöyle:

Askerlik hizmeti sırasında anne, baba, kardeş, eş veya çocuğu vefat eden erlere, istemeleri halinde 10 gün izin verilebilecek. İzin, askerlik hizmetinden sayılacak.

YURTKUR, Başbakanlığa bağlanacak. Başbakan, kurumun yönetimi ile ilgili yetkilerini gerekli gördüğü takdirde bir bakan aracılığıyla kullanabilecek.

YURTKUR, yurt dışında da yurt kurabilecek. YURTKUR Genel Kurulunun Başkanı, Başbakan veya görevlendireceği Devlet Bakanı olacak.

YURTKUR Genel Müdürü ve yardımcıları da kurum Genel Kurulunda yer alacak. Genel Kurul, yılda bir yerine, iki yılda bir toplanacak.

Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren, en geç 4 ay içinde olağanüstü Genel Kurul yapılacak, bu toplantıda Yönetim Kurulu belirlenecek. Olağan genel kurullara ilişkin süreç, bu tarihten itibaren başlayacak.

YURTKUR Genel Müdürlüğü, yurt dışında kuracağı yurtlarla ilgili ''uzman müşavir'' atayabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...