Kamer Genç son yolculuğuna uğurlandı

CHP eski milletvekili Kamer Genç memleketi Tunceli'de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

NTV Haber 25.01.2016 - 08:29 | Son Güncelleme : 25.01.2016 - 14:55

Kamer Genç son yolculuğuna uğurlandı

Hayatını kaybeden eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, memleketi Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde son yolculuğa uğurlandı. Cenazeye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Kamer Genç, son bir yıldır İstanbulda tedavi görüyordu. Hastanede 76 yaşındaki hayatını kaybeden Genç, İstanbul'daki törenin ardından Tunceli'ye götürüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Genç ailesiyle birlikte cenazenin götürülmesine eşlik etti.

Kamer Genç için ilk tören Tunceli Cemevi’nde düzenlendi. Kılıçdaroğlu, Genç’in eşi ve çocuklarına başsağlığı diledi.

Cenaze, törenin ardından Nazımiye ilçesine götürüldü. Kamer Genç, ilçeye bağlı Ramazan köyünde toprağa verildi.

AİLESİ MECLİS TÖRENİ İSTEMEDİ

Kamer Genç için ilk tören dün 14.00'te Kartal Cemevi’nde düzenlenmişti. Aile, defin işleminin gecikmesini istemediği için Ankara'da ve Meclis'te ayrıca tören istememişti.

KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

Uzun süredir kanser tedavisi gören Kamer Genç, teşhisin ardından bir süre ABD'ye gitmiş, Türkiye'ye döndükten sonra durumu yeniden ağırlaşınca Temmuz ayında hastaneye kaldırılmıştı.

KAMER GENÇ KİMDİR?

1940 yılında Tunceli'de doğan Kamer Genç, liseden sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi, Fransa'da kamu hukuku mastırı yaptı.

12 Eylül 1980'de Danıştay'da hakimlik yaptıktan sonra Kenan Evren başkanlığındaki Milli Güvenlik Konseyi'nin Danışma Meclisi'nde görev alan Kamer Genç, 1982 Anayasası taslağına ret oyu veren tek üye oldu.

Meclis'e 1987’de giren Kamer Genç, muhalif tavrını tüm siyasi hayatı boyunca sürdürdü. Meclis'teki konuşmaları ile unutulmazlar arasına giren Genç, genel kurulda ses getiren  eylemler yaptı.

Genç, 7 Haziran seçimleri öncesinde hastalığı nedeniyle CHP'den aday olmadı.

Sayfa Yükleniyor...