Kamu kurumlarını etkileyecek faiz kararı

Arazisine kamulaştırma yapılmadan el konan vatandaş, Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine açtığı davayı kazandı ve açtığı davayı kazandı. Mahkeme, kamu tarafından vatandaşa en yüksek faiz oranı yüzde 25 üzerinden ödeme yapılmasını kararlaştırdı.

Haberler 16.12.2011 - 10:50

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin, İzmir'de Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine açtığı kamulaştırmasız el atma davasını kazanan Saim Subaşı'ya yapılan ödemede faiz oranın yüzde 9 değil, kamu alacakları için uygulanan en yüksek faiz olan yüzde 25'ten hesaplanmasını kararlaştırdığı bildirildi.    

Subaşı'nın avukatı Mustafa Kemal Turan, İzmir'de çevreyolunun yapımı sırasında, arazisine Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırmasız el atılan müvekkilinin 2006 yılında Karşıyaka 2. Asliye Hukuk Mahkemesine açtığı davayı kazandığını belirtti.

Bunun üzerine, takdir edilen bedelin faizinin yüzde 9 değil, kamu alacakları için en yüksek faiz oranı esas alınarak ödenmesi için İzmir 2. İcra Mahkemesine başvurduklarını, mahkemenin Karayolları lehine karar verdiğini anlatan Turan, davayı Yargıtayda temyiz ettiklerini söyledi.

Turan, Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin, kamu alacakları için en yüksek faiz oranının uygulanmasını kararlaştırdığını, bu oranın yüzde 25 olduğunu anlattı.

Kararın kendilerini ulaştığını ifade eden avukat Turan, şu görüşleri dile getirdi: "Yargıtay bu kararıyla Türk imar hukukunu değiştirmiş oldu. Artık planlara kamulaştırmasız el koyma adı altında rastgele müdahale edilemeyecek. Aslında karar, tüm 'yi ilgilendiriyor. Çok ciddi bedeller ödeneceği için artık bu tür işlemler yapılırken 40 kere düşünülüp karar verilecek. Şehrin planları da kurtulmuş oldu. Artık yerel yönetimler kafasına göre parselleme yapamayacak."

Sayfa Yükleniyor...