Kan uyuşmazlığı sonucu bu halde!

Ebeveynlerinin kan uyuşmazlığı nedeniyle iki ayağı özürlü dünyaya gelen ve emekleyerek hareket edebilen 5 yaşındaki Rozalin, yaşıtları gibi koşup oynayabilmenin hayalini kuruyor.

06.09.2011 - 13:00

Kan uyuşmazlığı sonucu bu halde!

Rozalin Demirel, ebeveynlerinin kan uyuşmazlığından kaynaklanan sorun nedeniyle sağ bacağının diğerine göre 20 santimetre kısa olması ve sağ ayağının ters yöne bakması nedeniyle yürüyemiyor.        

Ancak, dizlerinin üzerinde emekleyerek yürüyebilen ve bu yüzden dizlerinde yaralar oluşan küçük Rozalin, gününü yaşıtları gibi parklarda ya da sokakta oynayarak değil, evin içinde komşularının çocuklarına ait oyuncaklarla oynayarak geçirebiliyor. Küçük çocuk, dışarıya çıkmak zorunda kaldığında ise bacağına direnç sağlayan plastik destek monte edilerek yürütülebiliyor.        

Anne Berivan Demirel, yaptığı açıklamada, kızındaki rahatsızlığı küçük yaşlarda fark ettiklerini belirterek, ilki 10 aylıkken olmak üzere toplam 3 kez Isparta'da bir hastanede ameliyat ettirdiklerini söyledi. Ancak, bu ameliyatlardan sonuç alamadıklarını anlatan Demirel, son olarak Adana'da özel bir ortopedi hastanesine gittiklerini, burada kendilerine çocuğunun ayağının ameliyatla düzelebileceğini söylediklerini aktardı.     

Bu ameliyatın maliyetinin yaklaşık 15 bin lira olduğunu ifade eden Demirel, ''2 yıl önce eşimden ayrıldığım için hiç bir gelirim yok. Yeşil Kart, özel hastanede yapılacak olan bu ameliyatın masrafını karşılamıyor. Ayağındaki durumun, psikolojisini etkilemesinden de endişe ediyorum. Hayırseverlerin kızıma yardım ellerini uzatmasını bekliyoruz.'' dedi.
       
Demirel, yapılan tahliller sonucunda kızında yaşanan rahatsızlığın kan uyuşmazlığından kaynaklandığını öğrendiklerine dikkati çekerek, yeni evlenecek veya bebek sahibi olmak isteyenleri kan uyuşmazlığı tahlili yaptırmaları konusunda uyardı.        

Ayağındaki engele rağmen arkadaşlarıyla birlikte çocukluğunu yasamaya çalışan, ancak, içinde bulunduğu durumun da farkında olan minik Rozalin ise, annesinin kendisini tedavi ettirebilmek için büyük çaba gösterdiğini söyledi.        

Babasının da kendisini çok sevdiğini belirten Rozalin, ''Ayağımı ameliyat ettirecek parası yok. Ben de diğer çocuklar gibi koşmak, yürümek istiyorum. Hatta hep koşmak istiyorum. Annem yorulmasın diye, ben kendi başıma yürümek istiyorum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...