Kırklarelili araştırmacı ve gazeteci-yazar Nazif Karaçam, gladyatör ve özgürlük savaşçısı Spartaküs'ün Kırklareli kökenli olduğunu iddia ederek, ''Spartaküs'ün kimliğinin Kırklareli'den çıkacağını düşünüyorum'' dedi.

İlişkili Haberler


Kırklareli Kültür Varlıkları Derneği ile Kırklareli Hareketi Derneği iş birliğiyle düzenlenen ''Spartaküs Kırklarelili mi?'' konulu konferansta konuşan Karaçam, Spartaküs'ün Kırklareli kökenli, hatta Poyralı ve İslambeyli Köyü yöresinde yaşayan Trak kökenli Parparalılar'dan olduğunu ileri sürdü.

Spartaküs'ün dünya çapında özgürlük mücadelesi veren bir lider olduğunu anlatan Karaçam, şöyle devam etti:

''Spartaküs, Trakya'da yetişmiş Büyük Roma İmparatorluğunun temellerini sarsmış kişidir. Kendisi akıllı, taktik veren, zeki kişi olarak bilinmektedir. Araştırmalara göre Spartaküs'ün ailesinin Trakya'ya göçle geldikleri biliniyor. Spartaküs'ün kimliğinin Kırklareli'den çıkacağını düşünüyorum. Spartaküs konusunda araştırmaların yapılması gerekiyor.''

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar da Spartaküs'ün şüphesiz Trakyalı olduğunu vurguladı.

Spartaküs'ün sadece Trakya'da hangi ilden olduğunun araştırılması gerektiğini ifade eden Sayar, Spartaküs'ün tarihi bir şahsiyet olduğunu söyledi.

''Spartaküs köleleştirilmişlerin sembolü olmuştur'' diyen Sayar, ''Kırklarelili olduğu konusu ise büyük araştırmaların sonunda çıkacaktır. Spartaküs tarihi bir şahsiyettir. Bu şahsiyet için bir dünya markası olarak filmleri yapılmıştır. Kendisi hakkında bilgiler kısıtlıdır. Spartaküs adına Roma tarihinde rastlamak mümkündür. O, Büyük Roma İmparatorluğunun temellerini sarsmış şahsiyet ve güçlü kişiliği ile tanınmaktadır'' diye konuştu.

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan da Spartaküs'ün heykelini Kırklareli'ye dikeceklerini belirterek Spartaküs'ün Kırklarelili olduğu tespit edilirse, Kırklareli'nin dünyaya tanıtılabileceğini bildirdi.

Spartaküs'ün Roma İmparatorluğunun yıkılışında önemli rol oynayan güçlü ve zeki biri olduğunu kaydeden Çağlayan, ''Spartaküs'ün Trakya'lı olduğu söyleniyordu. Kırklarelili olduğu yönündeki iddiaları duyunca ise sevindim. Spartaküs'ün heykelinin Kırklareli'ye dikilmesi konusunda ön çalışmalarımızı başlattık. Spartaküs'ün heykelini dikme konusunda kararlıyız'' dedi.