Kanada ne yapacak?

Güney Afrika'da devam eden iklim konferansında Kanada'nın Kyoto Protokolü'nden çekilmeyi planladığı yolundaki iddialar tartışma yarattı.

29.11.2011 - 15:58

Kanada ne yapacak?

Kanada çevre bakanı Peter Kent, ülkesinin Noel'den önce Kyoto Protokolü'nden çekileceği yolunda basında çıkan haberleri ne doğruladı, ne de yalanladı.

Ancak BBC muhabiri Lee Carter'ın bildirdiğine göre Kanada'nın çekilme kararı aldığını ilan etmesi, Durban'da herhangi bir sürpriz yaratmayacak, zira muhafazakar Kanada hükümeti geçmişte de Kyoto'dan duyulan şüpheleri sık sık dile getirmişti.

Hatta çevre bakanı Kent, Kyoto Protokolü'nü önceki Liberal hükümet tarafından imzalanmış olmasının "bugüne kadarki en büyük hatalardan biri" olduğu görüşünü savunmuştu.

Kanada BM iklim değişikliği konferansında, Hindistan ve Çin gibi dünyada sera etkisine yol açan gaz salımları en yüksek ülkelerden bazılarının da yeni anlaşmaya dahil edilmesi gerektiğini savunuyor.

Kanada, bu tutumu nedeniyle çevreci örgütlerin tepkisini çekiyor.

Kanadalı yetkililer ayrıca ülkenin batısındaki Alberta eyaletindeki tartışmalı kumlu petrol yataklarından ham petrol çıkarılmasını teşvik etmesini de eleştiriliyorlar.

Çevreci örgütlere göre bu, dünyadaki en kirli ham petrol türlerinden biri.

Ancak Ottawa yönetimi bu yatakların herhangi bir bilimsel gerekçe olmadan hedef alındığını savunuyor.

Sera etkisine yol açan gazların azaltılması konusunda, uluslararası düzeyde tek bağlayıcılığa sahip anlaşma olan Kyoto Protokolü'nün süresi 2012'de doluyor.

Hükümetler 2009'daki Kopenhag iklim zirvesinde sonuç alamamış, ancak Kyoto'nun devamlılığının sağlanmasını ve yerine yeni bir anlaşma imzalanmasını vaat etmişti.

Durban'daki iklim görüşmelerinde böyle bir anlaşma sağlanıp sağlanamayacağı tartışma konusu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...