Kanadoğlu: Anayasa Mahkemesi iptal eder

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, gündemdeki Anayasa değişiklik paketinin yasalaşması durumunda; referandumda kabul edilse dahi, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 28.03.2010 - 23:13

Kanadoğlu: Anayasa Mahkemesi iptal eder

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ''Çok rahat ifade ediyorum, bu anayasa değişikliği yasalaşırsa, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilir'' dedi.

Kanadoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Van Şubesi'nin davetlisi olarak, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile birlikte van'a gitti.

Ferit Melen Havaalanı'nda Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, ADD Van Şube Başkanı Murat Yiğit, bazı yargı mensupları ve ADD üyeleri tarafından karşılanan Kanadoğlu ve Eminağaoğlu, daha sonra ADD Van Şubesi'nce, Devlet Tiyatrosu Salonu'nda düzenlenen, ''Türkiye'de Hukuk Devleti, Bugünü ve Yarını'' konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşan Kanadoğlu, cumhuriyetin kuruluş felsefesinin laik, hukuk ve ulus devlet ilkesine dayandığını anımsatarak, seçimlerde aldıkları oy yüzdesiyle iktidara gelenlerin, istediklerini yapamayacağını, Anayasa'nın çizdiği sınırlar içinde kalarak ülkeyi yönetebileceğini savundu.

Türkiye'de Anayasa değişikliğinin gerekli olduğunu, ancak değişikliğin zamanı olmadığını öne süren Kanadoğlu, ''Çünkü, Anayasa değişiklikleri ciddi ve samimi bir iktidar ihtiyacı gerektirir. Değişiklik daha çağdaş, demokrat ve millete yeni ufuklar açacak şekilde olmalıdır. Öncelikle uzlaşma olmalıdır'' diye konuştu.

Kanadoğlu, değişikliğin temelinde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştirme ile parti kapatmayla ilgili maddeler olduğunu ifade ederek, diğer maddelerin ise bunun birer ''sosu'' olduğunu iddia etti.

"İPTAL EDİLİR"
HSYK'nın oluşumuna ilişkin 20. madde, Anayasa Mahkemesi'nin kurulmasına ilişkin 15. madde ve partilerin kapatılmasına ilişkin 6. maddeye bakıldığında, yapılan değişikliklerin hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğunu öne süren Kanadoğlu, şöyle konuştu:

''Anayasa Mahkemesi bunu inceleyecektir. Çok rahat ifade ediyorum, bu Anayasa değişikliği yasalaşırsa, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilir. Mahkeme gerektiği sürede incelemeyi yapmaz ve değişiklik halk oylamasında kabul edilse dahi değişiklik yine Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilir.

Bir nokta daha unutuluyor. Yurttaşa sorduğunuz zaman, kamu denetçiliğini, HSYK'nın bağımsızlığını ve Anayasa Mahkemesi'nin nasıl oluşması gerektiğini anlatamazsınız. Yurttaşa anlatılacak olan şudur; 'sen bu iktidardan memnun musun, değil misin? Sen daha mutlu, daha refah içerisinde, daha güvencede misin? Türkiye'nin birliği, dirliği tehlikede midir, değil midir?'. Sorular bu noktaya gelecektir. Halk, oyunu bu düşüncesine göre verecektir. Bu, iktidara 'evet' ya da 'hayır' oylamasına dönüşecektir.''

Eminağaoğlu da, AK Parti Hükümeti'ni ve hazırlanan Anayasa değişikliği paketini eleştirdi.

Kanadoğlu ve Eminağaoğlu, panelin ardından adalet sarayına geçerek, 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Bilgin'i ziyaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...