Kanadoğlu: Vali AKP'nin eri değildir

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı, Tunceli'de yapılan yardımlarla ilgili "Devletin valisi, iktidar partisinin propaganda eri değildir" dedi.

Haberler 17.03.2009 - 01:25

Kanadoğlu: Vali AKP'nin eri değildir

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ankara Koru Rotary Klübü'nün Park Otel'de düzenlediği geceye katıldı. Kanadoğlu, burada yaptığı konuşmada 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere değindi.

Seçimin dürüstlüğü için her şeyden önce bütün siyasi partilerin eşit şartlar altında seçime girmesi gerektiğini vurgulayan Kanadoğlu, devlet gücünü kullanma hakkının sadece iktidar partisinde bulunduğunu belirtti.

Kanadoğlu, şunları söyledi:

"Devlet gücü, o iktidarın oy kazanması için kullanılıyorsa, o seçimlerde dürüstlükten bahsetmek mümkün değildir. Çok yazık örneklerini izledik. YSK kararının uygulanmaması seçim yolunda çok fazla yol katetmediğimizi ortaya koymaktadır. Eğer bir ülkenin valilisi parti propagandası ile yardım yapıyorsa, seçimin dürüstlüğünden, eşitliğinden bahsedilemez. Böyle bir valilik düşünülemez. Devletin valisi iktidar olan partinin propaganda eri değildir. YSK kararı yarım yamalak uygulanıyorsa, 'biz demokratik bir ülkede seçim yapıyoruz' diye övünemeyiz."

Seçmen kütüklerini düzenleme görevinin YSK'ya verildiğini ifade eden Kanadoğlu, "Ama siz seçmen kütüklerini adrese dayalı nüfus kayıt sistemine ve yürütmeye bağlarsanız, siz dürüst seçim koşulunu başından bozmuş olursunuz. Bu yasa değişikliği Anayasa'ya aykırıdır" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...