Kanadoğlu: Yanlış yapan hesap verir

Ergenekon soruşturmasında Salı günü ifade verecek Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “Yanlış yapan herkes hesap vermelidir” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.12.2009 - 18:40

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneğinin (ADD) düzenlediği, ''Hukuk Devleti ve Yargı Bağımsızlığı'' konulu konferansa öncesinde, Salı günü ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasıyla ilgili soruları yanıtladı.

Kanadoğlu şöyle konuştu: ''Ben, o açıklamayı benden isteyenlere yaptıktan sonra sizlere de yapacağım. Lütfen benden şimdilik bunu istemeyin. Ama şunu söyleyebilirim. Sadece Ergenekon değil. Yargının bağımsız olduğu, laik düşüncenin, ulus devletin ve hukuk devletinin olduğu bir ülkede yanlış yapan herkes, her kurum ve o kurumda çalışan herkes hesap verecektir.''

Kanadoğlu, konferansta yaptığı konuşmada ise siyasallaşmış bir yargının, bir ülke için felaket olduğunun akıllardan çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Siyasallaşmış bir yargının ne yapacağının bilinemeyeceğini ifade eden Kanadoğlu, ''Zaten halk, gücünü siyasi bağımsızlığı için harcamıyorsa, ona gerekli uyarıları yapmıyorsa yani yargısına sahip çıkmıyorsa, başına gelecekleri iyi hesaplamalıdır''dedi.

Konuşmasında, açılım konusuna da değinen Kanadoğlu, Türk halkının dışında kaldığı hiçbir proje ve planın başarılı olamayacağını öne sürdü.

Sayfa Yükleniyor...