Kandil’deki köyler boşaltılıyor

Kuzey Irak yönetiminin Kandil Dağı çevresindeki 100 köyü boşaltma kararı aldığı öne sürüldü. İddiaya göre; Kürt Yönetimi, PKK'ya destek veren köylerdeki her aileye köyü boşaltmaları için maddi destek sağlayacak.

NTV Haber 25.08.2011 - 13:00

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK'ya yönelik askeri operasyonlarını sürdürürken, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin de harekete geçtiği öne sürüldü.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; Kürt yönetimi, PKK'nın Kandil Dağı'nda sıkıştırılması için Türkiye'yle işbirliği kararı aldı.

Bu çerçevede örgüt yöneticilerinin de zaman zaman kullandığı, stratejik önemi bulunan Kandil Dağı çevresindeki köyler boşaltılacak.

Köylerin boşaltılması için Kürt yönetimi buralarda oturan ailelere maddi destek sağlayacak. Türkiye'nin de bu konuda katkıda bulunabileceği belirtildi.

Bu kapsamda 100 köyün boşaltılması hedefleniyor. PKK'ya yakın kaynaklara göre; Dohuk'a yakın 7 köyde yaşayanlar göç etti.

Örgüte lojistik destek veren kamplara yönelik önlemler de artırılacak. Peşmergeler kontrollerini sıklaştıracak. Teröristlerin Kuzey Irak kentlerine giriş-çıkışı engellenecek.

Milli Güvenlik Kurulu'nun son bildirisinde de Türkiye-Irak ve ABD arasındaki üçlü mekanizmanın etkin çalışmasına vurgu yapılmıştı. Bildiride, komşu ülkelere de mücadeleye daha aktif katkı verme çağrısı yapılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...