Kandil'den dönen 10 PKK'lı tutuklandı

Kandil ve Mahmur'dan gelen grupların yargılanmasına başlandı. Diyarbakır'da mahkemeye çıkan 17 kişiden 10'u tutuklandı.

Haberler - NTV Haber 17.06.2010 - 12:43

9 ay önce Abdullah Öcalan'ın talimatıyla Kandil ve Mahmur'dan gelen gruplar iki ayrı davada yargılandı. Davaların ilkinde 7 kişi hakim karşısına çıktı.

Mahkeme heyeti sanıklara pişman olup olmadıklarını sordu. Sanık avukatları ortada fiili bir durum olduğunu ve bu sorunun sorulmamasını istedi ancak heyet soruyu tekrarladı.

Avukatların beraat talebini reddeden mahkeme heyeti, "kaçma şüphesi" gerekçesiyle üç kişinin tutuklanmasına karar verdi.

Diğer bir mahkemede de ikinci bir grup yargılandı. Burada da 10 sanıktan 7'si tutuklandı.

Duruşmayı izleyen BDP eş başkanı Gülten Kışanak karara tepki gösterdi.

Kalan 13 kişi gelecek hafta mahkemeye çıkarılacak.

9 ay önce 4'ü çocuk 34 kişi Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla Kandil'deki PKK kampı ve Mahmur'daki kamptan kalkarak ’ye gelmişti.

Gelişleri büyük tartışma yaratan grubun ilk sorgusu Habur Sınır Kapısı’na giden savcılar tarafından yapılmıştı. Daha sonra sanıklar güvenlik gerekçesiyle Silopi'deki mahkemeye götürülemeyince sınırda mahkeme kurulmuştu. Hem sınırda mahkeme kurulması hem de "pişman mısınız?" sorusunun sorulmaması uzun süre tartışılmış, gelen grup tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Gelenler, "örgüt üyeliği", "örgüt adına suç işlemek" ve "örgüt propagandası yapmak" gibi suçlamalarla 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Sayfa Yükleniyor...