Muhafız Alayı’nın komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış’ın ifadesi

15 Temmuz darbe girişiminin kritik adreslerinden biri de Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ydı. Ordudan ihraç edilen Alay Komutanı Muhsin Kutsi Barış ifadesinde olayı anlattı. ''Namaz kılmıyorum, cumaya da gitmiyorum'' diyen Barış, kandırıldığını ve bedelini ödemeye hazır olduğunu söyledi.

NTV Haber 04.08.2016 - 12:03 | Son Güncelleme : 04.08.2016 - 12:08

Muhafız Alayı’nın komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış’ın ifadesi

"Kandırıldım. Bir muhakeme hatası yaptım. Bunun bedelini ödemeye hazırım.'' Bu sözler Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Kurmay Albay Muhsin Kutsi Barış'ın ifadesinden.

15 Temmuz darbe girişiminin kritik adreslerinden Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, TRT'nin basılması ve bazı darbeci askerlerin silahlandırılmasıyla gündeme gelmişti.

Barış, ifadesinde Muhafız Alayı'nın darbe girişiminde oynadığı role ilişkin bilgiler verdi.

12 Temmuz'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Başdanışmanı Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın 15 Temmuz gecesi saat 24.00'de koruma tatbikatı yapılacağı bilgisi verdiğini belirten Barış, daha sonra saatin 21.00'e çekildiğini söyledi.

''BİZE 3 AYRI MESAJ GELDİ''

Barış sözlerine şöyle devam etti:

"Bu sırada sistem üzerinden bize 3 ayrı mesaj geldi. Mesajlarda TSK'nın yönetime el koyduğu ve sıkıyönetim ilan edildiği, atama listeleri ve sıkıyönetim emri yazıyordu. Bunları görünce dahili hattan Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nü aradım, telefonu Orhan Yıkılkan açtı. Bana tatbikat durumunun fiili duruma geçtiğini söyleyerek, 'Gereğini yapın' dedi."

''SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEĞİLİM''

"Kandırıldım" diyen Muhsin Kutsi Barış, ''Sütten çıkmış ak kaşık değilim. Emir-komuta zinciri içerisinde hareket ettiğimi düşündüm. TRT ve Genelkurmay’a görevli olarak tatbikat kapsamında gönderdiğim er, erbaş ve uzman çavuşların sorumluluğunu almaya hazırım. Onların bir kabahati yoktur. Kabahat bende, birlik komutanlarında ve onların yardımcılarındadır'' şeklinde konuştu.

''NAMAZ KILMIYORUM, CUMAYA DA GİTMİYORUM''

Fethullah Gülen'le hiç görüşmediğini de belirten Barış, "Fethullah Gülen benim için kendisini ‘hoca’ diye tanıtan, ülkeye zarar veren yapının başıdır. Ben namaz kılmıyorum, cumaya da gitmiyorum. Arada oruç tutarım" dedi.

Muhsin Kutsi Barış girişimin ardından tutuklandı ve ordudan ihraç edildi. 

Sayfa Yükleniyor...