Kanlı değil, şanlı 1 Mayıs!

32 yıl sonra Taksim’e çıkan yüzbinlerce kişi 1 Mayıs’ı -güneşli bir bahar gününe yakışır şekilde- büyük bir coşku ve neşe içinde kutlandı. Meydanı dolduran binlerce kişi, 1 Mayıs İşçi Marşı'nı hep bir ağızdan söyledi.

Haberler 01.05.2010 - 09:44

Kanlı değil, şanlı 1 Mayıs!

Taksim Meydanı'nda 32 yıl sonra 6 işçi ve memur konfederasyonunun katılımıyla düzenlenen kutlamalara katılacak gruplar, sabahın erken saatlerinden itibaren belirlenen noktalarda toplandı.

Hak-İş, Memur-Sen ve TKP üyesi gruplar Beşiktaş İnönü Stadı önüne geldi.


İşçi ve memurlar, çeşitli sloganlar ve davul zurna eşliğinde halaylar çekerek, şarkılar söyleyerek yürüyüşe geçme saatini bekledi. Kortej, tüm grupların gelmesinin ardından Dolmabahçe'den yürüyüşe geçti.

TKP ile KKTC'den Kamu-Sen üyeleriyle Karademir-Karabük futbolcularının da katıldığı kortej, Gümüşsuyu yönünden Taksim Meydanı'na doğru yola çıktı.

Türk-İş'e ve Kamu-Sen'e bağlı işçi ve memurlar ise Unkapı Köprüsü'nde toplandı. CHP, ÖDP, İşçi Partisi, EMEP'in de aralarında bulunduğu bazı siyasi parti üyeleri de korteje katıldı.

Kortej daha sonra yürüyüşe geçti. Kortejin, Cumhuriyet Caddesi boyunca yaptığı yürüyüş sırasında çeşitli sloganlar atıldı.

Üç koldan yürüyen kortej, dakikalar sonra Taksim Meydanı'na vardı.

DENİZ GEZMİŞ'E BÜYÜK ALKIŞ
68'liler Birliği Vakfı da ayrı bir grup olarak alana giriş yaptı. Grup, "Tam bağımsız Türkiye" yazılı bir pankart taşıdı.

68 kuşağının önderlerinden Deniz Gezmiş’in resmini taşıyan grup, alkışlarla karşılandı.

'1 MAYIS'A DEV KORO
Konfederasyonların kortejlerinin alana girmesinin ardından AKM önüne kurulan platformda sanatçı Timur Selçuk ve Ruhi Su Korosu, "İşçi sınıfına selam" ve “1 Mayıs” marşını seslendirdi.

Kutlamalara katılan yüzbinlerce kişi de koroya eşlik etti.

Alanı dolduran gruplar, davul-zurna eşliğinde halay çekerek 1 Mayıs coşkusunu yaşadı.

SADECE ÇELEBİ VE EVREN KONUŞTU
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun konuşmasını engelleyen protesto gösterilerinin ardından, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren birer konuşma yaptı.

Diğer konfederasyon başkanları, programda öngörülmesine rağmen kürsüden konuşma yapmadı.

2011'E RANDEVU
Konuşmaların ardından platformda sahne alan müzik grupları, günün anlamına uygun marş ve şarkılar seslendirdi.

Tertip komitesi adına yapılan konuşmada, "2011'de yeniden Taksim'de buluşmak üzere" denilerek, kutlamaların sona erdiği açıklandı.

ŞÜPHELİ ÇANTA BOŞ ÇIKTI
Harbiye Cumhuriyet Caddesi’ndeki polis bariyerinin önünde bulunan sırt çantası, bomba uzmanlarınca yapılan inceleme sonucu boş çıktı.

HAYAT NORMALE DÖNDÜ
Alan boşalırken, kalabalıktan geriye su şişeleri, bırakılan döviz ve pankartlar kaldı.

Pankartlar sendika görevlileri tarafından toplanırken, miting boyunca satış yaptıkları için tezgahları boşalan köfteci, simitçi ve sucular da dağılmaya başladı.

Temizlik işçileri, atıkları toplamaya ve yolları araçlarla temizlemeye başladı.

Kutlamalar dolayısıyla sabah saatlerinden itibaren yapılamayan Taksim-Kabataş füniküler hattı ve Taksim Metrosu seferleri, saat 16.00'dan itibaren normale döndü.

Taksim Meydanı çevresi araç trafiğine açıldı.

POLİS HAVADAN İZLEDİ
6 işçi ve memur konfederasyonunun yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin de katıldığı mitingde, CHP milletvekilleri Mehmet Sevigen ve Bayram Meral ile BDP milletvekilleri Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan eski DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak da mitinge destek verdi.

Sendikaların üye oldukları örgütlerin temsilcilerinden oluşan 70 kişilik bir grup da mitinge katılanlar arasında yer aldı.

Miting sırasında, çevredeki çok sayıda polisin yanı sıra polis helikopterleri de havadan denetimlerini sürdürdü.

Sayfa Yükleniyor...